Donald Trump amerikai elnök újabb kudarcot szenvedett a Nemzeti Gárda több amerikai városba történő telepítésével kapcsolatos vitában.
Az általa kinevezett Karin Immergut szövetségi bíró úgy határozott, hogy a Nemzeti Gárda Portlandbe, Oregonba történő telepítése jogellenes volt. Elrendelte a telepítés végleges leállítását. Ítéletében Immergut tisztázta, hogy Portlandben sem felkelésről, sem annak közvetlen veszélyéről nem volt szó. Ezért véleménye szerint nincs jogalapja a helyi rendőrség támogatására irányuló katonai bevetésnek. Az ítélet felülír egy korábbi, a bevetést már ideiglenesen megakadályozó végzést – ismertette német Spiegel politikai hírmagazin.
Trump fellebbezhet
A jogi csata azonban még nem ért véget. Trump fellebbezhet a döntés ellen. Trump a Nemzeti Gárda bevetését a bevándorlási politikája elleni tüntetések során állítólagosan tomboló erőszakkal indokolta. Portlandet „háború sújtotta” városként jellemezte, és azzal vádolta a helyi hatóságokat, hogy elvesztették az irányítást. Portland város képviselői határozottan elutasították ezt a ábrázolást.
Hangsúlyozták, hogy a tüntetések nagyrészt békések voltak, és a helyzet nem indokolt katonai beavatkozást.

A Nemzeti Gárda portlandi telepítését övező vita jól mutatja Trump második ciklusa alatti kibővített katonai bevetését. Az elnök csapatokat küldött más nagyobb városokba is, például Los Angelesbe , Washingtonba , Memphisbe és Chicagóba – többnyire demokraták által kormányzott városokba.
Perek hulláma indult
A telepítések perek hullámát indították el, amelyekben a kritikusok azzal vádolják Trumpot, hogy belpolitikai célokra használja fel a katonai erőforrásokat.
Az oregoni ítélet most jogi alátámasztást nyújt ehhez a kritikához. A megfigyelők egyértelmű jelzésnek tekintik, hogy az elnök túllépte a szövetségi hatáskörét belbiztonsági kérdésekben.