Ausztria energiaellátásában fontos fordulatot hozhat az OMV új wittaui gázmezője: a 48 terawattórányi kitermelhető készlettel rendelkező lelőhely az elmúlt 40 év legnagyobb hazai földgázfelfedezése. A projekt növelheti az ország gáz-önellátását, miközben újra vitát nyit arról, hogyan fér össze az ellátásbiztonság és a klímavédelmi célok erősítése.

Megkezdte a termelést az OMV új ausztriai gázmezője. Forrás: OMV
Megkezdte a termelést az OMV új ausztriai gázmezője – erősödhet az ország energiaellátása
Az OMV hivatalosan is elindította a kitermelést az alsó-ausztriai Wittau gázmezőn, amely Ausztria legnagyobb földgázfelfedezése az elmúlt 40 évben. A Bécstől keletre fekvő lelőhely jelentősen növelheti a hazai gáztermelést, miközben csökkentheti az ország importfüggőségét – számolt be az osztrák olajvállalat a termelés megkezdéséről.
Elindult a termelés a wittaui gázmezőn
Az osztrák OMV hétfőn megkezdte a termelést a Wittau térségében található új földgázmezőn. A vállalat szerint a lelőhely teljes kiépítése után megduplázhatja az OMV ausztriai gáztermelését, és hosszabb távon is hozzájárulhat az ellátásbiztonság erősítéséhez. A Wittau Tief-2a kutat 2023-ban jelentette be az OMV, miután a fúrást 5000 méteres mélységben fejezték be. A vállalat már akkor úgy értékelte, hogy ez Ausztria legjelentősebb földgázfelfedezése négy évtized alatt.
48 terawattóra kitermelhető energiahordozó
A becslések szerint a wittaui mező 48 terawattóra, vagyis nagyjából 4,2 milliárd köbméter kitermelhető földgázt tartalmaz. Ez a mennyiség az OMV szerint hosszú időre meghosszabbíthatja és biztosíthatja az ausztriai gázkitermelést.
A 48 TWh nagyságrendje különösen jelentős annak fényében, hogy Ausztria éves földgázfogyasztása körülbelül 75 TWh. Ez alapján a lelőhely elméletileg több mint hét hónapnyi országos fogyasztásnak megfelelő energiamennyiséget képvisel, bár a kitermelés természetesen nem egyszerre, hanem több éven át történik.
100 ezer háztartás ellátását fedezheti az első szakasz
A projekt első szakaszában a wittaui mező a tervek szerint mintegy 100 ezer háztartás gázszükségletét fedezheti. A fejlesztés az osztrák földgáz-önellátás arányát 10 százalékra, kedvező esetben akár 14 százalékra is emelheti.
Az OMV közlése szerint a hazai erőforrásokba irányuló első szakaszos beruházás értéke mintegy 150 millió euró. Ebből körülbelül 70 millió eurót fordítottak fúrásra, további 80 millió eurót pedig infrastruktúrára és berendezésekre. A vállalat további, akár 500 millió eurós beruházási lehetőséget is lát a térségben, a piaci feltételektől és későbbi döntésektől függően.
Stratégiai jelentőségű projekt Ausztria számára
Az osztrák kormány és gazdasági szereplők a projektet az energiaellátás biztonsága szempontjából kiemelt jelentőségűnek nevezték. Christian Stocker osztrák kancellár szerint a wittaui termelésindítás több mint egy új gázmező fejlesztése: stratégiai fontosságú lépés Ausztria ellátásbiztonsága szempontjából.
A kancellár úgy fogalmazott, hogy az OMV hazai termelése erősítheti Ausztria ellenálló képességét, függetlenségét és válságállóságát. A politikai üzenet egyértelmű. Az ország a korábbinál nagyobb hangsúlyt helyezne a belföldi energiaforrásokra, különösen a geopolitikai bizonytalanságok idején.
OMV szerint átmeneti megoldás kell a dekarbonizáció mellett
Alfred Stern, az OMV vezérigazgatója szerint az új gázmező elindítása nem áll ellentétben a gazdaság dekarbonizálásának céljával. A vállalat álláspontja szerint az energia- és fűtési rendszer átalakításához megbízható, tervezhető és stabil átmeneti megoldásokra is szükség van.
Az OMV hosszú távú stratégiájában azt hangsúlyozza, hogy a vállalat 2050-ig legkésőbb nettó zéró működésre törekszik, miközben fokozatosan fenntarthatóbb energia-, üzemanyag- és vegyipari vállalattá kíván átalakulni.
Környezetvédők bírálják a döntést
A projektet nem mindenki fogadta kedvezően. A Greenpeace Ausztria bírálta az OMV lépését, mert szerintük a vállalatnak inkább sürgős klímavédelmi beruházásokra kellene fordítania forrásait, nem pedig a fosszilis olaj- és gázüzletág bővítésére.
A vita jól mutatja az európai energiapolitika egyik fő dilemmáját: miközben az országok csökkentenék importfüggőségüket és stabil ellátást szeretnének, közben teljesíteniük kell a klímavédelmi és dekarbonizációs célokat is.
Mit jelenthet a wittaui gázmező az energiapiacnak?
A wittaui gázmező önmagában nem oldja meg Ausztria teljes energiafüggőségét, de érdemi lépést jelenthet a hazai termelés növelésében. A projekt különösen fontos lehet a következő években, amikor Európa továbbra is keresi az egyensúlyt az ellátásbiztonság, az árstabilitás és a klímavédelmi vállalások között.
Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.
Címlapkép forrása: OMV