Sötét mód ikon
2026 június 28
A Shell mellé szállt be az OMV Petrom egy új fekete-tengeri gázprojektbe

A Shell mellé szállt be az OMV Petrom egy új fekete-tengeri gázprojektbe

Az OMV Petrom újabb fontos lépést tett a Fekete-tengeren. A román energetikai cég beszállt egy bulgáriai gázprojektbe, ahol a Shell-lel és a török TPAO-val közösen kutat tovább. A mostani megállapodás azért is figyelemre méltó, mert jól mutatja, hogy a térség egyre fontosabb szerepet kaphat Európa jövőbeli gázellátásában.

A Fekete-tengeren erősít az OMV Petrom. Forrás: OMV Petrom (illusztráció)

Fontos fekete-tengeri gázüzletet kötött az OMV Petrom

Az OMV Petrom újabb fontos lépést tett a Fekete-tenger felé. A román olaj- és gázipari társaság beszállt a bulgáriai Han Tervel offshore blokk kutatási konzorciumába. A projektben a Shell marad az operátor 42 százalékos részesedéssel, a török TPAO-csoport 33 százalékot, az OMV Petrom pedig 25 százalékot szerez. A mező Bulgária kizárólagos gazdasági övezetében fekszik, és a mostani lépés azt mutatja, hogy a térség energiaipari jelentősége gyorsan nő – számolt be a hírről az olajvállalat.

Új szereplő érkezett a Han Tervel konzorciumba

Az OMV Petrom 2026. március 11-én jelentette be, hogy belép a Han Tervel offshore blokk kutatási projektjébe. A társaság közlése szerint a tranzakció még a bolgár kormány jóváhagyására vár, de a részesedési arányokat már rögzítették: Shell 42 százalék, TPAO 33 százalék, OMV Petrom 25 százalék. A blokkra vonatkozó kutatási engedélyt 2025-ben adták meg egy kezdeti ötéves időszakra.

Hol van a mező, és miért fontos?

A Han Tervel blokk a nyugati Fekete-tengerben, Bulgária tengeri övezetében helyezkedik el, és nagyjából 4000 négyzetkilométeres területet fed le. A projekt jelentőségét az adja, hogy a régió az orosz gázfüggőség csökkentése óta stratégiai felértékelődést kapott, Bulgária pedig kifejezetten új forrásokat keres. A Reuters tavalyi beszámolója szerint Szófia a mélytengeri fekete-tengeri potenciál feltárásával a jövőbeli gázellátását is diverzifikálná.

Nem kitermelésről, hanem egyelőre kutatásról van szó

A mostani fázisban még nem arról van szó, hogy a mezőn rövid időn belül gáztermelés indul. Az OMV Petrom szerint a következő lépés a 3D szeizmikus adatok begyűjtése és részletes elemzése lesz, és csak ezek alapján dönthetnek arról, hogy érdemes-e később feltáró fúrást indítani. Ez fontos különbség: a Han Tervel most még ígéret, nem kész gázforrás.

Miért jó ez az OMV Petromnak?

A román vállalatnak ez nem vakugrás, hanem tudatos fekete-tengeri terjeszkedés. Az OMV Petrom már most is meghatározó szereplő a térségben: Romániában a Neptun Deep projektet fejleszti a Romgazzal, ahol a becsült készlet mintegy 100 milliárd köbméter, és az első termelést 2027-re várják. Bulgáriában pedig a Han Asparuh blokkban is jelen van, ahol 2025 végén már két kútból álló kutatási kampány előkészítéséről beszélt a cég, nagyjából 170 millió eurós költségvetéssel.

Ez azért jó az OMV Petromnak, mert a vállalat meglévő fekete-tengeri tapasztalatát új blokkra tudja kiterjeszteni, miközben a kockázatot megosztja a Shell-lel és a TPAO-val. A cég maga is azt hangsúlyozta, hogy a lépés erősíti a portfólióját és a régióra épülő hosszú távú stratégiáját.

Mi a helyzet a másik bolgár projekttel?

Az OMV Petrom számára a Han Tervel nem az első fekete-tengeri bolgár ügylet. A Han Asparuh blokkban már operátorként van jelen. Ez egy jóval nagyobb, 13 712 négyzetkilométeres terület, ahol a cég a NewMed Energyvel közösen készített elő új kutatási fúrásokat. Vagyis az OMV Petrom egyszerre épít román és bolgár fekete-tengeri jelenlétet, ami a teljes régiós energiapiaci pozícióját javíthatja.

Mit jelent ez a régiónak?

A mostani megállapodás önmagában még nem oldja meg Közép- és Délkelet-Európa gázkérdését, de világos irányt mutat. A Fekete-tenger egyre fontosabb alternatív forrássá válik, és a nagy nemzetközi szereplők jelenléte azt jelzi, hogy valódi üzleti potenciált látnak benne. Bulgáriának ez az ellátásbiztonság miatt fontos, az OMV Petromnak portfólióépítés, a Shellnek és a TPAO-nak pedig stratégiai regionális pozíció.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: OMV Petrom

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.