2018 áprilisában az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 2,9 százalékkal emelkedett. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy 2018 áprilisában kettővel több munkanap volt, mint egy évvel korábban – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, szerdán publikált adataiból.
Tanulj a tőzsdén kereskedni 21 nap alatt! Kérd az INGYENES videóidat még ma! (A kereskedés kockázatos.) (x)
Elektronika, gumiipar, vegyiipar
Már nem kizárólag a járműipar határozza meg az ipari termelés növekedését – mondta Pomázi Gyula, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán szerdán, a statisztikai hivatal legfrissebb, áprilisi adatairól.
Pomázi Gyula hozzátette, a járműipar mellett további három-négy húzóágazat alakult ki: az elektronikai iparág mellett a gumiipar, ahol 20 százalék feletti volt a növekedés, és a vegyiparban is két számjegyű bővülést mértek.
Ezek mellett már az egészségiparban és az élelmiszeriparban is megvan az a növekedési potenciál, amely biztosítja, hogy nem csak a járműipartól függ az ipar teljesítménye – tette hozzá.
Az ipar teljesítményén belül kiemelte: az ipari export 8,6 százalékkal, az ipar belföldi értékesítése 5,9 százalékkal nőtt egy év alatt. Az látszik, hogy az elektronikának meghatározó szerepe volt áprilisban az ipari termelésben.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Kedvező gazdasági környezet
Az ITM közleményében kiemelte: a kedvező gazdasági környezetnek és a kormány újraiparosítási programjának köszönhetően 2010 januárjához képest 37,8 százalékkal nőtt az ágazat kibocsátása.
A pozitív tendenciát tovább erősíthetik a megvalósuló kapacitásbővítő beruházások, amelyeket a kormány az Irinyi-terv keretében is támogat.
Az ITM szerint a feldolgozóipari beruházások 2017-ben mért növekedésének és a különösen a járműipart érintő folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően az ipari termelés további bővülésére lehet számítani.
A munkaerőpiacot érintő kihívásokat enyhítheti, ha minél több vállalkozás nyit az automatizálás és a digitális technológiák alkalmazása felé, amihez a hazai kis- és középvállalkozások segítését célzó kormányzati intézkedések is hozzájárulnak – írták.