Legalább 31 rabot találtak holtan egy dél-ecuadori börtönben, köztük 27-et korábban felakasztottak – közölték a hatóságok.
Négy rab meghalt és több mint 30 megsebesült vasárnap a kora reggeli órákban a Machala városában található El Oro börtönben a rivális bandák tagjai közötti összecsapásokban. Órákkal később a biztonsági őrök, akiket riasztottak egy újabb bandaerőszak-kitörésről, megtalálták a többi felakasztott bűnözőt az épület harmadik emeletén – közölte az ecuadori börtönszolgálat.
Halálos zavargások, bandaháborúk
Az ország túlzsúfolt börtönei az elmúlt években halálos zavargások és bandaháborúk sorozatának színhelyévé váltak, amelyekben több száz rab halt meg – ismertette a BBC hírügynökség.
Az ecuadori börtönszolgálat, amelyet a kezdőbetűiből Snai-nak hívnak, azt közölte, hogy az összecsapásokat a fogvatartottak egy részének egy újonnan épült börtönbe való áthelyezésének tervei váltották ki.
Az El Oro börtönben szeptemberben egy másik halálos incidens is történt. 13 rab és egy őr vesztette életét a rivális bandák közötti összecsapásokban . A foglyok hozzátartozói arra kérték a hatóságokat, hogy fokozzák a börtön biztonságát. Beleértve a rivális banda elkülönítését, miközben Machala lakói régóta követelik a városközpontban található létesítmény áthelyezését.
El Encuentro, az új börtön
Daniel Noboa elnök kormánya idén korábban bejelentette egy új, maximális biztonságú börtön építését Santa Elena tartományban. Az El Encuentro névre keresztelt új börtön várhatóan november végén nyílik meg. A belügyminiszter szerint a legújabb biztonsági felzerlrséggel fog büszkélkedni.
A börtönbandák évek óta kulcsszerepet játszanak az erőszakos bűnözés növekedésében Ecuadorban. Kettőt közülük, a Los Lobost és a Los Chonerost, az Amerikai Egyesült Államok Külügyminisztériuma szeptemberben külföldi terrorszervezetnek nyilvánította.
Fotó: BBC, AFP