A veszteséges cégeket veszi sorra a NAV
Elindítják az eljárásokat
Az adóhivatal az Airbnb-hálózat magyar szállásadói és az Amerikából jövedelmet szerzők után most vállalkozások egy csoportját választotta ki kockázatelemzésre, és azoknál, akiknél a hiányosság, mulasztás oka nem szándékos adóelkerülés, adóeltitkolás volt, megindította a támogató eljárást – mondta Tállai András.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”109″]
A NAV a rendelkezésére álló társaságiadó-bevallások adatai alapján leválogatta azokat a vállalkozásokat, amelyek a jogszabályban előírt szabályokat megsértve határolták el veszteségüket 2015-ben. A revizorok a jövő héttől keresik fel az érintett több mint ezer adózót, akiknek most lehetőségük nyílik arra, hogy önellenőrzés benyújtásával szankció nélkül „korrigálják” tévedésüket. Az adóhivatal az együttműködő adózók bevallásainak javításában, önellenőrzésében is segít.
A támogató eljárásban történő részvétel önkéntes, azonban érdemes kihasználni, hiszen az adóhatóság segítségével – szankció kiszabása nélkül – lehet rendezni az adóbevallást és ezzel elkerülni a későbbi hátrányos jogkövetkezményeket – jelezte az államtitkár.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Nem cél a bírságolás
Tállai András kiemelte, hogy az általa vezetett ügyfélbarát adóhivatalnak nem a bírságolás a célja, hanem az, hogy az adózókat segítse, és még az olykor hibázókat is rábírja a jogkövetésre. „Épp ezért kértem a támogató eljárás maximális kihasználását munkatársaimtól” – jegyezte meg a NAV vezetője.
A hivatal kockázatelemzői januártól folyamatosan vetik össze az adózók bevallásait a NAV rendelkezésére álló egyéb adatokkal. Az azonos típusú jövedelmet szerzőket veszik górcső alá, mint például most a veszteséget hibásan elhatároló cégeket.
A kockázatelemzést az eset súlyosságától függően három eljárás követheti: támogató, ellenőrzési vagy pedig – szándékos, súlyos adócsalás esetén – büntető. Az ellenőrzés tényleges megkezdéséig pedig bárki önellenőrzéssel rendezheti a bevallását – tette hozzá Tállai András.
Olvastad már? Online számlázással fehérítik a gazdaságot
Jövőre debütálhat a gazdaságfehérítés újabb állomása, az online számlázás: a számlázó programok használata esetében 2018. július 1-jétől lesz kötelező az online adatszolgáltatás, amit az adózók már az idén július 1-jétől tesztelhetnek – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton.