Sötét mód ikon
2026 július 23
A tőzsdéken is borzolta a kedélyeket az Apple-bírság

A tőzsdéken is borzolta a kedélyeket az Apple-bírság

Az Apple büntetése rekord összegű, de ezzel együtt is csak egy százalék körüli esést produkált a papír. A nemzetközi parketteken azonban történt tegnap 20 százalék körüli esés is, és 10 százalékos emelkedés is! A részleteket Varga Botond, az Equilor Befektetési Zrt. üzletkötője foglalja össze.

Ezért kapják a büntetést

Az uniós szabályok értelmében tiltott állami támogatásnak minősülnek az adókedvezmények, amelyeket Írország nyújtott az Apple-nek, az amerikai informatikai óriáscégnek ezért akár 13 milliárd eurót (körülbelül 4 ezer milliárd forintot) kell visszafizetnie az ír államnak – döntött kedden az Európai Bizottság (EB).

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”96″]

„A bizottság arra a megállapításra jutott, hogy Írország illegális adótámogatásokat nyújtott az Apple-nek, amely lehetővé tette, hogy a vállalat éveken keresztül lényegesen kevesebb adót fizessen más cégeknél” – mondta sajtótájékoztatóján Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos.

Máris megérkezett a válasz

Csalódottságának adott hangot az amerikai pénzügyminisztérium amiatt, hogy az Európai Bizottság tiltott állami támogatásnak minősítette az Apple-nek nyújtott írországi adókedvezményeket, és ezért mintegy 13 milliárd euró visszafizetésére kötelezte az amerikai információ-technológiai óriáscéget.

„A bizottság akciói alááshatják a külföldi befektetéseket és az üzleti hangulatot Európában, és fenyegetést jelenthetnek az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti gazdasági partnerség szellemére” – hangoztatta kedden kiadott közleményében a washingtoni tárca, amely tisztességtelennek és a joggal ellentétesnek tartja, hogy Brüsszelben visszamenő hatályú adózási döntéseket hoztak, megkérdőjelezve az önálló tagországok adószabályainak érvényességét.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.