Sötét mód ikon
2026 július 23
Mi történt az állampapír aukción? – Az 5 éves kötvény értékesítése sikertelen volt

Mi történt az állampapír aukción? – Az 5 éves kötvény értékesítése sikertelen volt

Enyhébb kereslettel zajlott az állampapírok aukciója. Az ÁKK csütörtöki árverésén 3, 5 és 10 éves államkötvényeket hirdetett meg, amelyekre kisebb volt az érdeklődés az elsődleges befektetőktől. Az ötéves kötvényeket az alacsony érdeklődés miatt visszavonta az ÁKK és nem értékesített. A hozamok viszont a 3 és 10 éves kötvények esetében emelkedtek az előző aukcióhoz képest.

Csökkent az érdeklődés az állampapírok iránt. Forrás: Unsplash

Az államkötvényekre gyengült a kereslet

Az Államadósság Kezelő Központ csütörtök megtartott aukcióján továbbra is enyhébb volt a befektetői érdeklődés az előző aukcióhoz képest. Az ÁKK 15,0 milliárd forintért vitt piacra 3 éves, 15.0 milliárdért 5 éves kötvényeket, és 20,5 milliárd forintért a 10 éves lejáratú államkötvényt. Az ÁKK végül 18,0 milliárdért értékesítette az állampapírokat. Az aukciós átlaghozamok emelkedtek a papíroknál – olvasható az aukcióról szóló információ az ÁKK oldalán.

A 3 éves kötvények aukciójának eredménye

Az Államadósság Kezelő Központ 15 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 3 éves kötvényt a csütörtöki aukción. Az elsődleges forgalmazóktól 18,0 milliárd forint értékű ajánlat érkezett. Az ÁKK csökkentette az értékesítést és 9,0 milliárd ajánlatot fogadott el. Az aukciós átlaghozam 5,48 százalék volt, ami 34 bázisponttal magasabb az előző aukcióhoz képest. A szerdai másodpiaci referenciahozam is emelkedett és 5,42 százalék volt.

Az 5 éves kötvények aukcióján nem fogadták el a befektetői ajánlatot

Érdekesen alakult az 5 éves kötvények aukciója. Az állampapírt 20,0 milliárd forintért hirdette meg az ÁKK. Az elsődleges forgalmazók 5,4 milliárd forintnyi ajánlatot nyújtottak be. Az aukción az ÁKK végül egyetlen ajánlatot sem fogadott el.

A 10 éves kötvények aukciójának eredménye

A 10 éves futamidejű kötvények aukcióján 20,0 milliárd forintért hirdette meg az állampapírokat az ÁKK. Az elsődleges forgalmazók 20,5 milliárd forintnyi ajánlatot nyújtottak be. Az aukción az ÁKK a meghirdetett mennyiségből 9,0 milliárdot fogadott el. Az aukciós átlaghozam 5,56 százalék volt, ami 21 bázisponttal magasabb az előző aukción kialakultnál. A szerdai másodpiaci referenciahozam a tízéves kötvényekre 5,45 százalék volt.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.