Sötét mód ikon
2026 július 22
Kiderült, mi történt az áprilisi lottósorsolásokon – A hatóság kizárta a csalást

Kiderült, mi történt az áprilisi lottósorsolásokon – A hatóság kizárta a csalást

Kizárta az idegenkezűséget és a sorsolások manipulálását az áprilisi lottóhúzások ügyében lefolytatott hatósági vizsgálat. A Szerencsejáték Zrt. mégis 10 millió forintos bírságot kapott, mert négy számsorsjátéknál eltért a jóváhagyott technikai eljárásrendtől, ez azonban sem a nyerőszámokat, sem a kifizetéseket nem befolyásolta.

Rendben voltak a lottósorsolások. Forrás: Unsplash (illusztráció)

Megszületett a döntés a vitatott lottósorsolásokról

Tízmillió forintos bírságot szabott ki a Szerencsejáték Zrt.-re a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. A vizsgálat eljárásrendi eltérést talált négy számsorsjátéknál, de a hatóság szerint a hiba nem befolyásolta sem a nyerőszámokat, sem a nyertesek azonosítását és kifizetését.Kizárta az idegenkezűséget az áprilisi négy számsorsjátékon elért telitalálatok sorsolásait illetően a Szerencsejáték Zrt. belső vizsgálata és ezt erősítette meg a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) is. A sorsolások előkészítése és lebonyolítása jogszerűen zajlott, azok eredményét nem befolyásolta semmi – áll az SZTFH jelentésében.

Négy lottójáték miatt született bírság

Az SZTFH a Skandináv lottó, a Hatoslottó, az Ötöslottó és a Joker 2026. évi 16. játékhetén megtartott sorsolásait vizsgálta. A hatóság szerencsejátékonként 2,5 millió forintos közigazgatási bírságot állapított meg, így a Szerencsejáték Zrt.-nek összesen 10 millió forintot kell megfizetnie. A bírság befizetési határideje a határozat véglegessé válásától számított 30 nap.

A vizsgálat szerint a társaság a sorsolások előkészítése és lebonyolítása során alapvetően betartotta a jogszabályokat és a jóváhagyott játékterveket. Az online zárásnál azonban eltért az előírt eljárásrendtől, ezért született meg a bírságról szóló döntés.

Mit vizsgált az SZTFH?

A hatósági ellenőrzés április 22-én indult. Az SZTFH áttekintette a sorsolási eszközök kezelését, a nyerőszámok meghatározását, a nyertes szelvényekhez kapcsolódó adatkezelést, valamint a nyereményigénylések és a kifizetések folyamatát.

Május 7-én helyszíni vizsgálatot is tartottak a Szerencsejáték Zrt. székhelyén. Az ellenőrök az informatikai folyamatok mellett a sorsolási eszközök tárolását és mozgatását rögzítő kamerafelvételeket is áttekintették. A hatóság több alkalommal kért adatokat a társaságtól, az összefoglaló jegyzőkönyv pedig június 19-én készült el.

Nem befolyásolta a nyerőszámokat az eltérés

Az SZTFH külön hangsúlyozta, hogy a sorsolások lebonyolítása és a nyertesek beazonosítása nem volt hibás. A feltárt eltérés nem módosította a vizsgált játékok eredményét, ezért a nyerőszámok és a teljesített nyereménykifizetések érvényességét sem kérdőjelezte meg a vizsgálat.

A Szerencsejáték Zrt. saját belső ellenőrzést is végzett. A június 8-án elkészült jelentés nem talált a sorsolások tisztaságát érintő rendellenességet. A társaság közlése szerint a négy különböző nyerteshez kapcsolódó kifizetések rendben megtörténtek.

Mi az online zárás?

Az online zárás a fogadási határidő lejárta után elvégzett informatikai hitelesítési folyamat. Ennek során létrejön az adott sorsolásra beérkezett játékokat tartalmazó adatállomány, amelyet elektronikus időbélyegzővel látnak el. Ez rögzíti, hogy a sorsolás előtt mely fogadások kerültek be a rendszerbe.

A hatósági közlemény nem részletezte, hogy az online zárás pontosan mely mozzanatánál történt eltérés. A Szerencsejáték Zrt. álláspontja szerint a társaság és az SZTFH eltérően értelmezi a játéktervek erre vonatkozó technikai rendelkezését. A vállalat ezért kezdeményezi a szabály közös tisztázását.

Szigorúbb megfelelést vár a hatóság

A bírság mellett az SZTFH arra kötelezte a Szerencsejáték Zrt.-t, hogy a jövőben valamennyi sorsolást maradéktalanul a jóváhagyott játéktervek szerint bonyolítson le. A döntés lényege így nem a sorsolási eredmények megváltoztatása, hanem az eljárási szabályok teljes körű betartásának kikényszerítése.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Szerencsejáték Zrt.

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.