2024 április 23

Zuhanórepüléseben a dohányforgalom, de tovább szigorítanának

Mint ismeretes a közelmúltban az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése óriási többséggel elfogadta a dohánytermékekről szóló új irányelvet, amely kemény szigorításokat tartalmaz a dohány gyártók és forgalmazók számára. Jóllehet a hatályba lépéséig még több uniós szerv tagjainak is rá kell bólintaniuk az irányelvekre, az biztosnak látszik, hogy a honatyák eltökéltek.

Százezrek halnak meg a dohányzás segédletével

Az okok jól ismertek.  Az említett irányelv indoklása is tartalmazza a statisztikai adatot: az Európai Unióban évente hétszázezer ember hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható betegségekben. A prímet változatlanul a szív és érrendszeri megbetegedések viszik.

Magyarország ebből a szempontból sem marad le az európai élvonaltól. Statisztikák szerint 35 ezer ember veszíti életét évente dohányzással összefüggő betegségek következtében, s legalább 2500-an mint  a passzív dohányosok  halnak meg.

Ha az irányelvben foglaltak hatályba lépnek az kemény következményekkel jár a honi dohányipari szereplők számára is. Jelentősen, mindkét oldalon hatvan százalékra növelnék a dohányzás ártalmaira figyelmeztető felületeket a cigarettás dobozokon. Betiltanák a kisebb kiszerelésű és az ízesített, például mentolos cigarettákat. A doboz aljára íratnák a márkajelzéseket. Az elektromos cigarettákat pedig bizonyos határok között a gyógyszertárakba száműznék.

Magyarország már korábban szigorított

Magyarország már jóval az uniós elhatározás előtt döntött a dohánytermékek forgalmazásának megszigorításáról. A trafiktörvény hozta az igazi áttörést, hatályba lépése óta alaposan megzuhant a legális cigarettaforgalmazás. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal statisztikájából is kitűnik, hogy az értékesítések mára csaknem a felére estek vissza. Ehhez alapvetően hozzájárult, hogy a dohánytermékek forgalmazási helyeinek száma a tavalyihoz képest az egytizedére csökkent.

A forgalmazott cigaretta mennyisége is látványosan fogyatkozott. Tavaly még az értékesített mennyiség általában meghaladt a havi egymilliárd szálat, mára ez az 500 millió darabos szintet közelíti. Az adóhivatal adati is alátámasztják, hogy összességében legalább egyharmadával csökkent a dohánygyártók forgalma.

Tízezrek élnek a dohányiparból

A dohányzás elleni küzdelemnek azonban van egy másik oldala is. Amint azt a Tőzsdefórum korábbi cikkében közölte, jelenleg  Magyarországon több tízezer embernek ad megélhetést a dohánytermesztés és a dohányipar. A forgalom csökkenésével az ő megélhetésük is veszélybe kerülhet.  Kissé ellentmondásos, hogy erre a tényre egy magyar EU-s képviselő hívta fel a figyelmet, aki a dohánytermékek internetes kereskedelmének uniós szintű betiltását javasolta.

Az is bizonyos, hogy a dohányzási szokások messze nem változtak meg olyan mértékben, mint ahogyan azt a statisztikák mutatják. Nehezen elképzelhető ilyen arányú forgalomcsökkenés pusztán az intézkedések miatt.

Elhúzódhat a korlátozások bevezetése

Megfigyelők szerint még jócskán elhúzódhat, mire az EU-s döntések hatályba lének. Ha az uniós szervek rábólintanak a javaslatra, akkor következnek a tagállamok, amelyeknek szintén el kell fogadniuk a döntést. Ehhez az elképzelése szerint másfél esztendő áll majd a rendelkezésükre.  Az adalékok, az ízesítők korlátozásához három év haladékot kapnának, a mentolos cigarettákat pedig öt év alatt kellene kivonniuk a forgalomból.

Rohamosan nő a dohánylopás

A Dohánytermesztők Szövetsége a minap érdekes adatot hozott nyilvánosságra. Azt állítják, hogy egyetlen esztendő alatt megtízszereződött a vágott dohány lopása. A magyar termelőktől mintegy 300 mázsányit loptak el. Számítások szerint ebből akár másfélmillió doboz cigarettát lehet készíteni. Ez is azt mutathatja, hogy erősödött az illegális dohánykereskedelem.

Miközben sokan a dohánygyártást és forgalmazást ,,temetik”, vannak jelek, amelyek arra mutatnak, hogy a dohányipar mégis csak bizakodik. Bejelentették például, hogy új dohánygyár épül Debrecenben. A Róna Dohányfeldolgozó Kft. 2,5 milliárd forintos beruházásához 322,5 millió forint európai uniós támogatást nyert. A cég  többségi tulajdonosa a luxemburgi Vandewyck Tobacco. A fejlesztés következtében hetven ember juthat munkához.