Hosszú előkészület után született kormánydöntés a hányad tőzsdén történő értékesítéséről. A kormány vagy tíz évvel ezelőtt lebegtette meg először annak a lehetőséget, hogy értékesít bizonyos részesedést. Ennél konkrétabban fogalmazta meg elképzelését 2010-ben, amikor a Alrosa bekerült egy közel 900 cégből álló csoportba, amelynek tagjait teljes mértékben, vagy részlegesen privatizálják – akkori várakozások szerint – összességében mintegy 33 milliárd dollárért néhány éven belül.
Az elmúlt három évben többször előkerült az Alrosa részbeni magánosítása, de például még idén június közepén is azt közölte Jakutföld, az Alrosa egyik fő tulajdonosa, hogy lekerült a napirendről a gyémánttermelő részbeni privatizációja.
Szerdai kormányzati közlés szerint azonban akár már két héten belül értékesíthetnek 14 százaléknyi részesedést a cégből a szövetségi és a regionális kormányok. Ezzel egy időben két százalékot ad el az Alrosa leánycége, a Wargan Holdings Limited.
Az eladásra felajánlott tulajdonhányadok együttes értéke jelenlegi árfolyamon csaknem 1,6 milliárd dollár. Az értékesítésben a Goldman Sachs, a J.P. Morgan, a Morgan Stanley és a VTB Capital vesz részt. Az ügylet lezárta után az állami részesedés 43,9 százalék lesz, a regionális kormányzatoknál 25 százalék marad.
Az Alrosa a június végével záródott három hónapban 9,6 millió karát gyémántot hozott felszínre az egy évvel korábbi 8,3 millió karát után. A cég idén több mint 34 millió karát gyémánt bányászatát tervezi a tavalyi 34,4 millió karát után. Az Alrosa adja a világ gyémánttermelésének negyedét, és a második legnagyobb cég az iparágban az Anglo American bányaipari vállalat De Beers leánycége után. Tervek szerint idén az Alrosa 1 milliárd dollár körüli adózott eredményt ér el, ami nagyjából megegyezik a múlt évivel, 4,5 milliárd dollár fogalom mellett.
A De Beers kevesebbet bányászik, de nagyobb a bevétele, mert gyémántjai általában nagyobbak és drágábbak, mint az orosz vetélytársáé. A De Beers tavaly 27,9 millió karátnyi gyémántot hozott a felszínre, amit 6,1 milliárd dollárért adott el, idén ugyanannyi karát bányászatát tervezi.
Hogy miért is fontos, hogy kié a gyémántvállalat?
A bankokban egyre apad az elérhető kamat, áramlik kifelé a pénz, megfogalmazódik a kérdés: hová is fektessünk be? Gondolhatnánk, például az időt álló értékekbe, például az aranyba, az ezüstbe vagy akár gyémántba…. tovább >>