Sötét mód ikon
2026 június 28
Tíz év után lezárult amerika álszámlás bankbotránya – Döntött a Fed a Wells Fargo ügyében

Tíz év után lezárult amerika álszámlás bankbotránya – Döntött a Fed a Wells Fargo ügyében

Tíz év után végre pont kerülhet a Wells Fargo egyik legsúlyosabb botrányának felügyeleti ügyére. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve bejelentette, hogy megszüntette a bankkal szemben az álszámlás, vagyis engedély nélküli számlanyitásokhoz kötődő ügy miatt elrendelt végrehajtási intézkedést. A Fed indoklása szerint a bank működését „kellően átalakította”, a piac pedig azt figyeli, mit jelent ez a részvény és a bank jövőbeli mozgástere szempontjából. 

Tíz év után pont kerülhet a Wells Fargo botrányára. Forrás: Unsplash

A Fed megszüntette a Wells Fargo ellen elrendelt intézkedést

A Federal Reserve csütörtökön közölte, hogy lezárta azt a felügyeleti végrehajtási eljárást, amelyet a Wells Fargo ellen vezetett be a bankot megrázó, széles körű álszámlás botrány után. A közlemény szerint a döntés oka, hogy a bank jelentős mértékben átalakította a működését és a felügyelet által elvárt javító lépéseket végrehajtotta. 

A Fed ezzel a lépéssel egy közel évtizedes helyreállítási időszakot zárt le. Ez időszak alatt a bank folyamatosan bizonyította, hogy képes rendezni a belső kontrollokat és az értékesítési gyakorlatokból fakadó kockázatokat – számolt be a jegybanki döntésről a Reuters.

Miért volt ez ekkora ügy?

A Wells Fargo korábbi értékesítési gyakorlatai miatt országos botrány robbant ki az Egyesült Államokban: a vizsgálatok lényege az volt, hogy a banknál dolgozók ügyfelek számára engedély nélküli (jogosulatlan) számlákat hoztak létre. A Reuters szerint a botrány milliónyi ilyen jogosulatlan számlát érintett. A történet évekig meghatározta a bank megítélését és felügyeleti kezelését. 

Az „eszközplafon” volt a legkeményebb büntetés

A 2018-as Fed-intézkedés része volt az a rendkívüli lépés, amely korlátozta a Wells Fargo növekedését egy úgynevezett eszközplafonnal. Ezt a növekedési korlátot 2025-ben már feloldották. Ez a döntés akkor jelentős könnyítésnek számított a bank számára.  A mostani bejelentés azért fontos, mert a Fed most magát a végrehajtási intézkedést is megszüntette. Továbbá azt a felügyeleti keretet, amelyből annak idején az eszközplafont hozták.

A bank visszatérhet a normál működéséhez

A Reuters szerint a mostani döntés az utolsó ilyen jellegű, kiegészítő felügyeleti szigor eltörlését jelenti, amely a botrányhoz kapcsolódóan a bankon maradt. Vagyis a Wells Fargo ügye ezen a ponton már nem arról szól, hogy a felügyelet újabb és újabb külön korlátokat tart fenn, hanem arról, hogy a bank a normál szabályozói keretek között működik tovább. 

A piac egyébként már továbblépett a Wells Fargo szabályozói problémáin, különösen az eszközplafon tavalyi feloldása óta. A mostani lépés viszont pszichológiai győzelemként is értelmezhető. Anno az eredeti intézkedés a legszigorúbb korlátozást hozta a pénzintézetnek.

A tőzsde is reagált a hírre, a részvény gyengült

A bejelentés napján a Wells Fargo részvénye 2,7 százalékkal esett a délutáni kereskedésben. Általános gyengélkedés volt jellemző egyébként is a piacon. A napi árfolyam gyengülésére nem feltétlenül a Fed hír hatott, hanem inkább a globális események.

A bank mozgástere nőhet, de a bizalom visszaszerzése a tét

A Wells Fargo számára a felügyeleti utóéletének lezárása üzletileg két dolgot jelenthet. Egyrészt kevesebb extra korláttal és adminisztratív teherrel működhet, másrészt erősebb üzenetet küldhet a befektetőknek arról, hogy a bank belső kontrolljai rendezettebbek, mint a botrány éveiben.

A történet tanulsága ugyanakkor kemény. Egy ilyen ügyben nem elég túlélni a bírságokat. A valódi ár az, hogy a történet még évekig hatással lehet a bank növekedésére, a reputációjára és felügyeleti megítélésére.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Unsplash (illusztráció)

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.