Sötét mód ikon
2026 június 28
Visszatérhet az atomenergia Németországba? – Bajorország mini atomerőműveket akar

Visszatérhet az atomenergia Németországba? – Bajorország mini atomerőműveket akar

Markus Söder ismét napirendre tette az atomenergia kérdését Németországban: a bajor miniszterelnök már nem a régi erőművek újraindításában, hanem mini atomerőművekben és fúziós fejlesztésekben látja a jövőt. Javaslata azonnal vitát váltott ki, mert míg ő az energiafüggetlenséget és az olcsóbb, stabil ellátást hangsúlyozza, a Zöldek szerint ez drága és kockázatos zsákutca lehet.

Újra felmerült az atomerőmű építése Bajorországban. Forrás: Unsplash (illusztráció)

Söder mini atomerőműveket hozna Bajorországba

Újra az atomenergia került a német politikai vita középpontjába, miután Markus Söder bajor miniszterelnök a nukleáris energia újbóli alkalmazását sürgette Németországban. A CSU vezetője szerint eljött az idő egy új korszakra, amely már nem a régi atomerőművek visszahozását, hanem korszerű mini atomerőművek és fúziós technológiák fejlesztését jelentené.

Söder szerint új fejezet jöhet a nukleáris energiában

Markus Söder szerint Németországnak továbbra is szüksége van szén-dioxid-mentes, alapterhelést biztosító energiára. Szerinte a régi atomerőművek újraindítására már túl késő, de ez nem jelenti azt, hogy az országnak végleg le kellene mondania az atomenergiáról.

A bajor miniszterelnök úgy fogalmazott: a „nukleáris energia 2.0” nem a múlt technológiáihoz való visszatérést jelenti, hanem egy új, modernebb és biztonságosabb irányt. Ennek része lenne a kis moduláris reaktorok, vagyis az SMR-ek alkalmazása is – számolt be a hírről a Bild am Sonntagnak adott interjújában Markus Söder.

Bajorország kész lenne mini atomerőműves kísérleti projektre

Söder szerint Bajorország készen áll arra, hogy egy ilyen új nukleáris fejlesztés kísérleti terepévé váljon. A kis moduláris reaktorok támogatását azzal indokolta, hogy a mesterséges intelligencia, az elektromobilitás és az ipar növekvő áramigénye stabil energiaellátást követel meg.

A politikus szerint ezt a jövőben a modern atom- és gázerőművek együtt biztosíthatnák. Úgy látja, Németország nem panaszkodhat tartósan a magas energiaárakra, miközben egyre inkább külföldről szerzi be az energiát. Belgiumhoz hasonóan újra az atomenergiában látják többen a jövőt.

A nukleáris hulladékot is újrahasznosítaná

Söder stratégiájának egyik legérdekesebb eleme a transzmutáció, amelynek során a nukleáris hulladékot újra üzemanyagként használnák fel. A bajor miniszterelnök szerint ésszerűbb lenne a régi atomhulladék energetikai hasznosítása, mint annak több millió évre szóló föld alatti elhelyezése.

Ezért felszólította a szövetségi kormányt, hogy módosítsa a transzmutációval kapcsolatos szabályozást, és tegye lehetővé az ilyen készletek felhasználását. A kancellár szerint ezzel hosszabb távon a végleges hulladéktárolás problémája is kezelhetőbbé válhatna.

400 millió euró juthat a fúziós fejlesztésekre

A bajor tartomány nemcsak a mini atomerőművekben, hanem a nukleáris fúzióban is komoly lehetőséget lát. Söder szerint Bajorország akár 400 millió eurót is biztosítana az Alpha nevű demonstrációs reaktor számára, ipari és kutatóintézeti együttműködések keretében.

A cél az, hogy hosszabb távon szinte korlátlan mennyiségű tiszta energiát tegyenek elérhetővé. Ezzel Bajorország nemcsak az energiaellátás biztonságát erősítené, hanem technológiai és gazdasági előnyre is szert tenne.

Merz és a Zöldek sem állnak Söder mellé

Söder felvetése azért is keltett nagy figyelmet, mert Friedrich Merz kancellár nemrég még visszafordíthatatlannak nevezte a német atomenergia-kivezetést. Ez arra utal, hogy a kormányzati oldalon sincs egységes álláspont arról, milyen szerepet kaphatna a jövő energiamixében az atomenergia.

A Zöldek részéről Julia Verlinden, a parlamenti frakció alelnöke élesen bírálta az elképzelést. Szerinte a mini atomerőművek különösen drága és kockázatos technológiát jelentenek, amelyek nem oldják meg a jelenlegi problémákat, viszont újakat teremtenek.

Verlinden úgy véli, az energiaszuverenitás, a megbízható ellátás és az alacsony árak valódi megoldása a megújuló energiaforrások gyorsított bővítése. Hangsúlyozta: a megújuló energia már most is a legnépszerűbb energiaforrás Bajorországban.

Újraindulhat a német atomvita

Söder javaslata világossá teszi, hogy az atomenergia kérdése még mindig nem került le végleg a német napirendről. Miközben Berlin a megújulókra építené a jövőt, Bajorországból most egy olyan hang érkezett, amely szerint a stabil, szén-dioxid-mentes alapellátás nélkül Németország versenyképessége is veszélybe kerülhet.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Unsplash (illusztráció)

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.