Sötét mód ikon
2026 június 22
Megugrott a Shell nyeresége – Újabb 3 milliárd dolláros részvény-visszavásárlás jön

Megugrott a Shell nyeresége – Újabb 3 milliárd dolláros részvény-visszavásárlás jön

A Shell 19,1 százalékkal növelte profitját az első negyedévben, miközben a vártnál is erősebb, 6,92 milliárd dolláros kiigazított nyereséget ért el. A vállalat 5,3 milliárd dollárt juttatott vissza a részvényeseknek, és máris újabb, 3 milliárd dolláros saját részvény-visszavásárlást jelentett be.

Erős negyedévet zárt az olajvállalalt. Forrás: Shell

Megugrott a Shell profitja, milliárdokat fizet vissza a részvényeseknek az olajóriás

Erős negyedévet zárt a Shell. A brit-holland olaj- és gázipari vállalat profitja közel ötödével nőtt az év első három hónapjában, és két év óta a legmagasabb értéket érte l 6,9 milliárd dollárral. A kiigazított nyereség érdemben meghaladta az elemzői várakozásokat. A számok alapján a társaság továbbra is jelentős készpénztermelő képességgel rendelkezik, még úgy is, hogy a szénhidrogén-termelés visszaesett. A vállalat 5 százalékkal emelte az osztalékot – számolt be a negyedéves eredményről az olajvállalat. 

Közel ötödével nőtt a Shell profitja

A Shell adózott eredménye 5,69 milliárd dollárra emelkedett az első negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 4,78 milliárd dollárral. Ez 19,1 százalékos növekedést jelent. A piac számára különösen fontos, egyszeri tételek nélküli nyereség még erősebb képet mutatott. Ez 5,58 milliárd dollárról 6,92 milliárd dollárra nőtt, miközben az elemzői konszenzus 6,36 milliárd dollár volt. Vagyis a Shell nemcsak javított tavalyhoz képest, hanem a várakozásokat is felülteljesítette.

Az EBITDA is látványosan javult

A korrigált EBITDA 17,74 milliárd dollárra emelkedett a tavalyi első negyedéves 15,25 milliárd dollárról. Ez azt jelzi, hogy a vállalat működési eredménytermelő képessége is erős maradt.

A bevétel ugyanakkor csak mérsékelten nőtt és 69,69 milliárd dollár lett a március végével zárult negyedévben, az egy évvel korábbi 69,23 milliárd dollár után. A profitnövekedés tehát nem elsősorban a bevétel megugrásából, hanem a kedvezőbb eredményszerkezetből, a kereskedési teljesítményből és az üzletági hatásokból fakadt.

Kevesebb olajat és gázt termelt a vállalat

A jó profitadatok ellenére a Shell szénhidrogén-termelése csökkent. A napi termelés 2,752 millió hordó olajegyenértékre esett vissza, míg egy évvel korábban 2,838 millió hordó, az előző negyedévben pedig 2,859 millió hordó volt.

A Reuters beszámolója szerint a visszaesésben szerepet játszottak a katari kiesések is, miután a konfliktus következtében sérülés érte a Pearl gas-to-liquids üzem egy részét. A vállalat szerint a javítás akár egy évig is eltarthat.

Milliárdok mentek vissza a részvényesekhez

A Shell az első negyedévben összesen 5,3 milliárd dollárt juttatott vissza részvényeseinek. Ebből 3,2 milliárd dollár részvény-visszavásárlás, 2,1 milliárd dollár pedig osztalékfizetés volt. A vállalat emellett bejelentette, hogy a folyó negyedévben újabb 3 milliárd dollár értékben vásárol vissza saját részvényeket. Ez ugyan alacsonyabb a korábbi 3,5 milliárd dolláros negyedéves ütemnél, de továbbra is jelentős tőkejuttatást jelent a befektetőknek. A Shell emellett 5 százalékos osztalékemelést is közölt.

Miért fontos ez a befektetőknek?

A Shell eredménye azért kapott nagy figyelmet, mert az olaj- és gázipari óriások teljesítményét egyszerre befolyásolja az energiaárak mozgása, a geopolitikai bizonytalanság, a termelési kockázat és a részvényesi kifizetések fenntarthatósága.

A mostani számok alapján a Shell továbbra is erős nyereséget termel, miközben a vállalat óvatosabban bánik a készpénzzel. A részvény-visszavásárlás mérséklése arra utal, hogy a menedzsment figyel a mérleg stabilitására, miközben az osztalékemelés azt üzeni: a cég bízik a hosszabb távú pénzáramlásban.

Erős negyedév, de nem kockázatok nélkül

A Shell első negyedéves jelentése összességében kedvező képet mutat: nőtt a profit, javult az EBITDA, és az elemzői várakozásokat is sikerült túlteljesíteni. Ugyanakkor a termelés csökkenése, a geopolitikai eredetű üzemzavarok és az adósságráta emelkedése figyelmeztető tényezők.

A befektetők számára a legfontosabb üzenet mégis az, hogy a Shell továbbra is képes jelentős készpénzt termelni, és ebből milliárdokat visszajuttatni részvényeseinek. Ez különösen fontos egy olyan időszakban, amikor az energiaszektor teljesítményét erősen mozgatják a világpiaci árak és a nemzetközi konfliktusok.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Shell

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.