Sötét mód ikon
2026 június 17
Közelebb került a Mol a szerb olajcég megszerzéséhez – Megvan a NIS irányításáról szóló egyezség

Közelebb került a Mol a szerb olajcég megszerzéséhez – Megvan a NIS irányításáról szóló egyezség

Részvényesi megállapodást írt alá a Mol a szerb kormánnyal a NIS irányításáról. Az ügylet értékét piaci becslések 900 millió és 1 milliárd euró közé teszik. A következő lépés az adásvételi szerződés véglegesítése a Gazpromnyefttel és a Gazprommal. Ezt követően az amerikai OFAC jóváhagyásának megszerzése.

Fordulat a szerb olajcég ügyében. Forrás: NIS

Új régiós erőközpont épülhet a Mol körül

Fontos előrelépés történt a NIS esetleges felvásárlásában. A Mol-csoport részvényesi megállapodást kötött a szerb kormánnyal a Naftna Industrija Srbije jövőbeni irányításáról. A dokumentum nem a tranzakció lezárását jelenti. Azt rögzíti, hogyan működne a szerb olajcég irányítása abban az esetben, ha a Mol többségi tulajdonossá válik.

A magyar olajvállalat a Gazpromnyefttel és a Gazprommal folytat tárgyalásokat a NIS 56,15 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról. Az ügylethez az adásvételi szerződés véglegesítése mellett további hatósági engedélyekre is szükség van. A legfontosabb ezek közül az amerikai OFAC jóváhagyása. A NIS az orosz tulajdonosi háttér miatt amerikai szankciós nyomás alá került – számolt be a hírről a PTC szerb portál.

Feltételes megállapodást írtak alá

A mostani bejelentés nem maga a felvásárlás, hanem a majdani együttműködés előkészítése. A felek előre rögzítették azokat az irányítási és döntéshozatali kereteket, amelyek a Mol többségi tulajdonszerzése után lépnének életbe. A szerb kormány célja, hogy a tulajdonosváltás ne okozzon fennakadást az ország energiaellátásában. A Mol közlése szerint sikeres tranzakció esetén biztosítaná a NIS fejlesztését, a szerb piac ellátását és a pancsovai finomító működését.

Miért stratégiai jelentőségű a NIS?

A NIS Szerbia egyik legfontosabb energetikai vállalata. A cég működteti a pancsovai finomítót, amely Szerbia egyetlen nagy olajfinomítója, maximális éves kapacitása pedig 4,8 millió tonna kőolaj. A vállalat emellett több mint 400 töltőállomásból álló kiskereskedelmi hálózatot működtet Szerbiában és a régióban NIS Petrol és Gazprom márkanév alatt.

A társaság nemcsak finomítással és üzemanyag-értékesítéssel foglalkozik, hanem kutatás-termelési, petrolkémiai és energetikai tevékenységeket is végez. A NIS több mint 13 500 embert foglalkoztat, beleértve a HIP-Petrohemija dolgozóit is.

A Mol számára a NIS megszerzése regionális szintű stratégiai lépés lenne. A tranzakcióval a magyar vállalat közvetlen szereplővé válna Szerbia olajellátásában, és tovább erősítené jelenlétét Közép- és Délkelet-Európában.

A szankciók kényszerhelyzetet teremtettek

Az ügylet hátterében az áll, hogy az Egyesült Államok szankciókat vezetett be a NIS ellen az orosz többségi tulajdon miatt. A korlátozások miatt a vállalatnak ideiglenes engedélyekre volt szüksége ahhoz, hogy folytathassa az olajimportot és a finomítói működést.

Ez kényszerhelyzetet teremtett Szerbia számára, mivel a NIS kulcsszerepet játszik az ország üzemanyag-ellátásában. A Gazpromnyeft és a Gazprom számára pedig a szankciós nyomás miatt vált szükségessé a tulajdonrész rendezése. A Reuters szerint a Mol és az orosz tulajdonosok tárgyalásaihoz 15 napos hosszabbítás várható. Ez azt jelzi, hogy az ügylet még mindig nem zárult le, de a felek tovább dolgoznak a végleges megállapodáson.

A szerb állam is növelné a részesedését

A részvényesi megállapodás alapján Szerbia további 5 százalékos részesedést vásárolhat a NIS-ben, ha a Mol megszerzi az orosz tulajdonrészt, és az OFAC jóváhagyja a tranzakciót. Az állam jelenleg közel 30 százalékos tulajdonos a vállalatban.

A szerb energiaügyi miniszter szerint az új megállapodás nagyobb beleszólást adna az államnak a stratégiai döntésekbe. A képviselők az igazgatótanácsban erősebb jogosítványokat kapnának, ami Belgrád szerint az ellátásbiztonság védelmét szolgálná.

Az egyezség része az is, hogy a pancsovai finomító legalább a szankciók előtti évek átlagos kapacitásával működjön tovább. Ez kulcspont, mert a finomító kiesése közvetlenül érintené a szerb üzemanyagpiacot.

Romlott a NIS teljesítménye, de az első negyedév már javulást hozott

A NIS pénzügyi teljesítménye látványosan gyengült a szankciós időszakban. A társaság 2024-ben még 408,1 milliárd szerb dinár árbevételt, 44,4 milliárd dinár EBITDA-t és 10,1 milliárd dinár nettó profitot ért el.

Tavaly viszont az árbevétel 290,1 milliárd dinárra esett, az EBITDA 22,2 milliárd dinárra csökkent, a vállalat pedig 5,6 milliárd dinár veszteséget könyvelt el. A romlást elsősorban a szankciók, az akadozó nyersolaj-ellátás, az alacsonyabb finomítói kihasználtság és a gyengébb értékesítési volumenek okozták.

Az idei év első negyedéves adatai  már kedvezőbb képet mutattak. A NIS 11 milliárd dinár EBITDA-t és 2,8 milliárd dinár nettó profitot ért el. Közben a bank adóssága 373,7 millió euróra csökkent. A társaság ebben az időszakban 6,3 milliárd dinárt fordított beruházásokra.

Mennyi lehet az ügylet értéke?

Hivatalosan nem közöltek vételárat. A nyilvánosan megjelent becslések szerint a NIS orosz tulajdonrészének ára 900 millió és 1 milliárd euró között lehet. A piacon ugyanakkor megjelent egy rivális, 2 milliárd eurós ajánlatról szóló hír is, amelyet a szerb elnök később elutasítóan kezelt. A tranzakció végleges értékét csak az adásvételi szerződés aláírása és a hivatalos bejelentés után lesz nyilvános.

Még több döntés kell a lezáráshoz

A magyar olajvállalat számára a NIS megszerzése nagy regionális lehetőség, de az ügylet továbbra sem lezárt. A következő kulcslépés a Gazpromnyefttel és a Gazprommal kötendő adásvételi szerződés véglegesítése. Ezt követően jöhet az OFAC és más hatóságok jóváhagyása.

Ha a tranzakció sikerrel zárul, a Mol többségi tulajdonosként irányíthatná Szerbia legfontosabb olajipari vállalatát. Ez nemcsak a magyar cég regionális pozícióját erősítené, hanem Szerbia energiaellátása és a térség ellátásbiztonsága szempontjából is jelentős fordulatot hozhatna.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: NIS

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.