Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 20

Forint – brutális erő, 350-es euróért nyaralunk?

Az előző héten, valamint a hét elején inkább gyengülést mutatott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben. Nem tartott ugyanakkor sokáig a magyar fizetőeszköz hanyatlása, az elmúlt napokban újra nagyot erősödött a forint. Úgy tűnik, hogy a csökkenő irányadó ráta egyelőre nem indukál forintesést, miközben az infláció is mérséklődik.

Döntött a jegybank

A leggyengébb az euróval szemben a forint mostanában éppen egy héttel ezelőtt volt, amikor 377 fölött is járt az EUR/HUF keresztárfolyam. A hazai pénznem gyengélkedésében szerepet játszhatott a Fed vártnál szigorúbb hangvétele is, amely befolyásoló tényező lehet a korábbi elemzői megszólalások alapján. A piac azonban már inkább a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi kamatdöntő ülésére koncentrálhatott.

 A kamatdöntés nagy meglepetést nem okozhatott a jegybank monetáris politikáját aktívan követők számára. Az alapkamat szintje 13 %-on maradt, ehhez a jelenleg nem irányadó eszközhöz nem nyúlt hozzá az MNB. Az egynapos betéti tender kamatszintje 100 bázisponttal csökkentésre került, így már 16 % az irányadó ráta Magyarországon. Emellett a kamatfolyosó felső széle 19,5 %-ról 18,5 %-ra mérséklődött, a monetáris lazítás másik elemeként.

Forint – erősödni tudott

Virág Barnabás, a jegybank alelnöke szokásosan indokolta is a döntést, amelyet kiemelt figyelemmel követett a forint piaca is. A jegybankár szerint jelenleg kedvező a környezet az infláció csökkenéséhez, a várható adóintézkedések miatt ugyanakkor jövőre magasabb lehet az infláció az eddig vártnál. A jegybanki célsávba (3 % +-1%) 2025 elejére várják most az inflációt. Idén viszont átlagosan még 16,5 % és 18,5 % között állhat a pénzromlás. Ugyanakkor Virág jelezte, hogy decemberre elérhető a 10 % alatti infláció.

Háttérbeszélgetés a keddi kamatdöntés után

A várható monetáris politikával kapcsolatban az alelnök jelezte, hogy nagyjából szeptemberre érhet össze az egynapos betéti tender és az alapkamat kamatszintje. Azaz őszre várhatunk 13 %-os irányadó rátát. A forint a döntés után erősödni kezdett, és azóta is folytatta ezt a mozgást. Ma jelenleg így 370 alatt áll az EUR/HUF kurzus. A továbbiak szempontjából is fontos lesz majd az MNB politikája, valamint az infláció alakulása is, de a Fitch Ratings hitelminősítő pénteki döntésére is érdemes lehet figyelnünk.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!