„Sok embertől azt halljuk, hogy az omikron az utolsó variáns, és ezek után vége lesz. És ez nem így van, mert ez a vírus nagyon intenzíven kering szerte a világon” – mondta Maria Van Kerkhove, a WHO Covid-19 technikai vezetője a genfi koronavírus-frissítés során.
A WHO adatai szerint az új fertőzések világszerte 20%-kal nőttek az elmúlt hét során, összesen közel 19 millió esetet jelentettek. Van Kerkhove azonban megjegyezte, hogy a be nem jelentett új fertőzések sokkal magasabbra tennék a valós számot.
Dr. Bruce Aylward, a WHO magas rangú tisztviselője arra figyelmeztetett, hogy a vírus terjedésének magas szintje több lehetőséget ad a vírus szaporodására és mutációjára, ami növeli annak kockázatát, hogy új változat jelenik meg. „Nem értjük teljesen annak a következményeit, ha hagyjuk ezt a dolgot felfutni” – mondta Aylward. „A legtöbb, amit eddig az ellenőrizetlen átvitel területén tapasztaltunk, az volt, hogy árat fizettünk a megjelenő változatokért és az új bizonytalanságokért, amelyeket a továbblépés során kezelnünk kell.”
Van Kerkhove szerint most nincs itt az ideje a közegészségügyi intézkedések lazításának. Felszólította a kormányokat, hogy erősítsék meg ezeket az intézkedéseket, hogy a vírust jobban kontrollálni tudják, és megfékezzék a fertőzés jövőbeli hullámait, amint új változatok jelennek meg. „Ha ezt most nem tesszük meg, akkor áttérünk a következő válságra” – mondta Van Kerkhove. „És véget kell vetnünk a válságnak, amelyben jelenleg vagyunk, és ezt most meg is megtehetjük. Van Kerkhove felszólította a kormányokat, hogy fektessenek többet a felügyeleti rendszerekbe, hogy nyomon tudják követni a vírus mutációját. „Nem ez lesz az utolsó aggodalomra okot adó változat” – hangsúlyozta.
Decemberben dél-afrikai tudósok egy csoportja közzétett egy kis tanulmányt, amely megállapította, hogy az omikronnal fertőzött emberek fokozott immunvédelemmel rendelkeznek a delta-változat ellen. Egyre több kutatás azt is megállapította, hogy az omikronnal fertőzött emberek általában nem lesznek olyan betegek, mint a delta-fertőzöttek. A fokozott immunvédelem és a kevésbé súlyos megbetegedések együttesen azt eredményezhetik, hogy a vírus kevésbé lesz pusztító a társadalom számára – írták a dél-afrikai tudósok.
Dr. Anthony Fauci, a Fehér Ház egészségügyi főtanácsadója azonban hétfőn azt mondta, hogy még túl korai megjósolni, hogy az omikron jelenti-e majd a világjárvány végső hullámát. „Remélem, hogy ez a helyzet, de ez csak akkor lenne így, ha nem érkezik egy másik variáns, amelyre nincs hatással az előző változat immunválasza” – mondta Fauci a Világgazdasági Fórum Davosi Agendájának videokonferenciáján.

Tedros Adhanom Ghebreysus, a WHO főigazgatója elmondta, hogy egyes országokban tetőzik az új fertőzések száma, ami reményt adhat arra, hogy az omikronhullám legrosszabb időszakán már túlvagyunk. Tedros azonban azt mondta, hogy még egyetlen ország sem érezheti magát biztonságban, figyelmeztetve arra, hogy az egészségügyi ellátórendszerekre továbbra is nyomás nehezedik a példátlan fertőzési hullám miatt. „Arra kérek mindenkit, hogy tegyen meg minden tőle telhetőt a fertőzés kockázatának redukálása érdekében, hogy rendszerre gyakorolt nyomás is csökkenjen” – mondta Tedros.
A WHO többször is figyelmeztetett arra, hogy a vakcinák egyenlőtlen elosztása világszerte alacsony immunizálási rátához vezetett a fejlődő országokban, így hatalmas populációk érzékenyek az új változatok megjelenésére. A WHO azt tűzte ki célul, hogy 2021 végéig minden ország beoltassa lakosságának 40%-át. A szervezet szerint azonban 92 ország nem érte el ezt a célt.
„A járvány még közel sem ért véget, és az omikron globális növekedésével valószínűleg új változatok jelennek meg, ezért a nyomon követés és az értékelés továbbra is kritikus fontosságú” – mondta Tedros.