Nem indul jól a nap
A frankfurti DAX index 0,4 százalék, a párizsi CAC-40 index 0,3 százalék veszteséggel kezdte az év első kereskedési napját.
Londonban hosszú hétvége után kedden kezdődik a 2017-es tőzsdei kereskedés, csakúgy, mint az Egyesült Államok értékpapírpiacain.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 32 003,05 ponton nyitott hétfőn. A pénteki záró értékéhez képest nem változott.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”99″]
Kissé csökkent az olaj ára
Az olaj ára vegyesen alakult hétfőn, a Brent a globális kereskedés ázsiai kezdete óta 0,19 százalékkal hordónként 56,74 dollárra csökkent, a WTI ára nem változott, 43,90 dolláron stagnált.
Az arany határidős jegyzése unciánként 1152,00 dolláron állt az európai kereskedés kezdetén, 0,53 százalékkal alacsonyabban a globális kereskedés hétfői kezdeténél.
Az eurót 1,0515 dolláron jegyezték, 0,03 százalék csökkenéssel.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Álmoskás lesz a nap
Móró Tamás elmondta, hogy az amerikai tőzsdék zárva tartanak hétfőn, a működő nemzetközi piacokon is alacsony forgalom várható. Az elemző kiemelte, szombati sajtóhírek szerint a horvát kormány keresi a pénzügyi megoldást, hogy visszavásárolja az INA horvát olajipari vállalat részvényeit a Moltól. A hír pozitív, mert a Mol számára kedvező lenne, ha ki tudna szállni a vállalkozásból.
A szakértő ezért a Mol részvényeinek kisebb mértékű emelkedését várja, a többi fontosabb papír múlt pénteki záró értéke körül maradhat. Így összességében a BUX stagnálhat vagy enyhén emelkedhet, alacsony forgalom mellett – mondta.
Így fordultunk rá az új évre
A DAX hét százalékkal erősödött 2016-ban, 0,3 százalékos emelkedéssel az év utolsó kereskedési napján. Az indexben az exportőr cégek teljesítettek a legjobban az euró gyengülésének köszönhetően. A Siemens 35 százalékkal, az Adidas 70 százalékkal, a Linde 20 százalékkal erősödött tavaly. A gyengülő részvényeket az autóipari és a banki papírok vezették. A Commerzbank 23 százalék, a Deutsche Bank 23 százalék, a Volkswagen 4 százalék, a BMW 5 százalék veszteséggel zárta az évet.
Az FTSE-100 rekordértéken fejezte be az elmúlt évet. Az év utolsó napján 0,3 százalékkal emelkedett, az év folyamán pedig 14,4 százalékkal. A párizsi CAC-40 index az év utolsó napján 0,5 százalékkal emelkedett, az egész évben pedig 4,7 százalékkal.
Biztató évzárás Amerikában
Az amerikai indexek gyengültek az év utolsó három kereskedési napján: a legutolsó napot DJIA-30 0,3 százalék, az S&P-500 index 0,5 százalék, a Nasdaq Composite 0,9 százalék veszteséggel fejezte be.
A DJIA index éves eredménye 13,4 százalék emelkedés, az S&P-500 9,5 százalékkal, a Nasdaq Composite 7,5 százalékkal erősödött. Az indexek a nyereség túlnyomó részét az év második felében halmozták fel, részben a tőzsdei cégek javuló eredményének, a gazdasági növekedés erősödésének, valamint az olajár emelkedésének köszönhetően. Az erősödés a novemberi elnökválasztás után újabb lendületet vett a gazdaságösztönző költségvetési politika reményében.
Bizonytalanság Ázsiában
Ázsiában vegyes eredményeket értek el tavaly a főbb piacok. A Nikkei index éves eredménye 0,4 százalék nyereség, a Hang Seng index szintén 0,4 százalékkal erősödött, Szöulban a Kospi index 3,3 százalékkal emelkedett, a sanghaji Composite index pedig 12,3 százalékkal gyengült.
A 2017-es év első tőzsdei kereskedési napján rendkívül gyenge forgalom mellett vegyes eredménnyel indítottak az ázsiai piacok. A Nikkei index Tokióban 0,16 százalék veszteséggel zárt, a Kospi index Szöulban pedig 0,01 százalék veszteséggel. A Hang Seng index Hongkongban 0,96 százalékkal erősödött, a sanghaji Composite index pedig 0,24 százalékkal emelkedett.