Sötét mód ikon
2026 június 13
Már nem kell azon gondolkodnod, átver-e a brókered!

Már nem kell azon gondolkodnod, átver-e a brókered!

A tavalyi év a brókerbotrányoktól volt hangos. Mind a Buda-Cash és Hungária Értékpapír ügyénél, mind pedig a Quaestornál-botránynál voltak közös elemek. Az egyik ilyen a fiktív kötvények kibocsátása volt. A brókercégek fiktív egyenlegező ügyfélszámlákkal csaltak, amik ugyan ügyfélszinten valósak voltak, azonban a KELER rendszerébe is ezek a fiktív adatok kerültek be, így lebuktak.

Pont az ilyen csalások megelőzése végett állított össze a jegybank egy javaslatcsomagot, melynek része ez az új lekérdezési rendszer (ÉSZLA). A rendszer lényege, hogy az ügyfél össze tudja hasonlítani a kapott kimutatását a jegybanknál vezetett kimutatással.

Egy új korszak kezdete

Windisch László, az MNB alelnöke szerint ezzel a rendszerrel ki lehet küszöbölni, hogy a befektetési szolgáltatók ”kifelejtsék” az ügyfeleket az elszámolásból. Véleménye szerint ezek után nem veszik majd a bátorságot a csaláshoz. Ha lett volna egy ilyen rendszer már eddig is, akkor nem lettek volna brókerbotrányok.

Szeniczey Gergő, a tőkepiaci és piacfelügyeleti igazgatóság vezetője szerint új korszak kezdődött az értékpapírszámlák felügyelete terén. A rendszer körülbelül 2 millió értékpapírszámla adatait fogja tartalmazni. Jövő hét keddtől már rendelkezésre állnak az adatok.

Hogyan működik a rendszer?

Az értékpapír- és ügyfélszámlát vezető befektetési szolgáltatóknak a tárgyhónapot követő 5. munkanapig át kell adniuk az ügyfeleik értékpapír- és pénzegyenlegeire vonatkozó anonim – tehát semmilyen ügyfél-információt nem tartalmazó – adataikat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részére. Ezeket a számlatulajdonosok legkésőbb az átadást követő 5. munkanaptól, a következő havi egyenleg adatainak feltöltéséig, de legkésőbb a következő hó 10. munkanapjáig a jegybank honlapján ellenőrizni tudják.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Nézzük meg egy példán keresztül! A 2016. januári adatokat a szolgáltatóknak legkésőbb február 5-ig kell beküldeni, s azokat az ügyfelek legkésőbb február 12-től a februári egyenleg adatok feltöltéséig, de legkésőbb március 11-ig érhetik el a https://eszlaweb.mnb.hu internetes felületen.

A lekérdezéshez szükséges 24 jegyű belépési azonosítót és havonta változó 12 karakteres jelszót a befektetési szolgáltatóknak a törvény szerint automatikusan meg kell küldeniük. Ha az ügyfélnek egy szolgáltatónál több számlája is van, az egyetlen ügyfél-azonosító mellé mindegyikhez külön jelszót kap, s azokat egyenként tudja áttekinteni.

Csak egyenleget mutatnak a számlák

Arra nagyon kell vigyázni, hogy az aktuális kimutatást a rendszer nem őrzi meg. Amint feltöltik a következő hónap adatait, az előző eltűnik, és nem lesz mód több hét, vagy hónap távlatából visszanézni az egyenleget. Azonban az aktuális kimutatások pdf-formátumban lementhetők a honlapról.

Azt is fontos tudni, hogy ezek nem dinamikus számlák, ahol a befektetésünk mozgását nyomon lehet követni. Az ÉSZLA felületén csak a rendelkezésre álló felhasználható pénzeszközök hó végi egyenlege, illetve a számlán vezetett értékpapírok azonosítója, elnevezése, mennyisége, az elszámolás devizaneme látható, hitelviszonyt megtestesítő értékpapíroknál (például állampapír) a névérték is. A kimutatásban nem szerepelnek a határidős és opciós termékek.

És ha valami nem stimmel?

Szabó József, a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központ igazgatója felhívta a figyelmet, hogy ha az ügyfél eltérést tapasztal, akkor azt mindenféleképpen jelezze. Ezt az online felületen meg is lehet tenni, anonim formában, vagy akár névvel is. Azonban azt is fontos tudni, hogy a jegybank ilyen szinten segítséget nem tud nyújtani. Ha valami nincs rendben a kimutatáson, a saját szolgáltatónak kell jelezni, és tőle kell segítséget kérni az adatokkal kapcsolatban. A jegybanknak az anonimitás miatt a számlára rálátása nem lesz.

A jegybank az esetleges csalásokat szeretné kiküszöbölni, nem pedig az emberek pénzügyeit nyomon követni. Pontosan ezért szükséges a havonta változó jelszó és az anonimitás.

Ha technikai segítségre szorulna valaki, akkor persze erre is van lehetőség hétköznap 8-20 óráig a 061-550-1826-os telefonszámon vagy az [email protected] e-postacímen a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalánál. 

Az online lekérdezéssel kapcsolatban gyakori kérdések és válaszok, illetve a témában készült tájékoztató füzet a jegybank Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központjának internetes aloldalán érhetők el.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.