2024 december 06

Maradt befektetésre ajánlott kategóriában az ország

Ezért döntöttek így

A Fitch a péntek este Londonban bejelentett döntés indoklásában kifejtette, hogy a szuverén magyar besorolás tényezői között szerepel egyrészről a magas egy főre jutó hazai össztermék (GDP), a kormányzati teljesítmény erőteljes jelzőszámai és Magyarország EU-tagsága, másrészről az unortodox gazdaságpolitika, valamint a magas köz- és küladósság.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”103″]

A Fitch kiemeli ugyanakkor azt is, hogy a csökkenő államháztartási hiány és folyómérleg-egyenleg erőteljes többletei az elmúlt években lehetővé tették az államadósság és a nettó külső adósság csökkentését, emellett a bankszektor korábbi gyenge helyzete is fokozatos erősödésnek indult.

Jöhet a további gyorsulás

A Fitch Ratings közölte: ciklikus gyorsulást vár a magyar gazdaságban, jelenlegi előrejelzése szerint a hazai össztermék az idén 3,2 százalékkal, jövőre 3,3 százalékkal bővülhet a tavalyi 2 százalékos növekedés után.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

A hitelminősítő szerint a magyar gazdaság növekedésének fő hajtóerői között van a növekvő fogyasztás, amelyet az erőteljes munkapiaci helyzet is segít, valamint a minimálbér markáns emelése, a lazább költségvetési politika és az állami beruházások élénkülése, amelyet az EU-folyósítások fellendülése is támogat.

A magyar gazdaság nyitottsága miatt a növekedési kilátásokat terhelő fő kockázatot a külső környezet, különösen az uniós kereskedelmi partnerek kereslete jelenti – áll a Fitch elemzésében.

Javul az adósságráta
A Fitch felidézi, hogy a GDP-arányos államadósság-ráta 2016 végére 74,1 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 74,7 százalékról. A cég hangsúlyozza, hogy az államadósság-ráta 2011 óta folyamatosan csökken. A hitelminősítő várakozása szerint e fokozatos csökkenés folytatódik. A Fitch Ratings jelenlegi előrejelzése az, hogy az államadósság-ráta jövőre a hazai össztermék 71,1 százaléka lesz.

Jelentős a többlet

A hitelminősítő hangsúlyozza azt is, hogy az elmúlt évek magas folyómérleg-többletei, valamint az EU-folyósítások révén gyors ütemben javult a magyar gazdaság nettó külső adósi pozíciója, amely a Fitch saját – a Magyar Nemzeti Bankétól (MNB) eltérő – számítási módszertana alapján a tavalyi harmadik negyedévben a hazai össztermék 24 százaléka volt a 2012 végén mért 73 százalék után.

A Fitch Ratings becslése szerint a magyar folyómérleg-egyenleg többlete tavaly is erőteljes, a hazai össztermékhez mérve 4,9 százalékos többlettel zárt. A hitelminősítő azzal számol, hogy a folyómérleg-többlet a javuló hazai kereslet hatására szűkülni fog, de az egyenleg továbbra is pozitív marad, elősegítve a nettó külső adósság folytatódó csökkenését.

A hitelminősítő véleménye szerint a bankszektor számára káros további szakpolitikai beavatkozások kockázata enyhült, és ez javítja a szektor stabilitását. A Fitch várakozása szerint a kedvező makrokörnyezet és a szigorúbb szabályozási normák miatt folytatódik a magyar bankrendszer eszközminőségének javulása is.

Érzékelik a feszültséget
A Fitch elemzése kitér arra is, hogy Magyarország és az EU viszonyában feszültségek mutatkoznak. A hitelminősítő ezzel kapcsolatban hangsúlyozza azt a véleményét, hogy az EU-tagság jelentős gazdasági és pénzügyi támogatást jelent Magyarország számára, és ha a kapcsolatok súlyos mértékben romlanának, annak potenciálisan kedvezőtlen hatása lehetne a közép- és hosszú távú gazdasági kilátásokra.

Nem lehet magasabb a hiány

A szakértő szerint a döntés azért sem volt meglepő, mert a bruttó államadósság-ráta csak 0,6 százalékponttal, 74,1 százalékra csökkent 2015-ről 2016-ra, a költségvetési törvénytervezet pedig arról árulkodik, hogy a kormány hajlandó bizonyos mértékig feladni az előző években tapasztalt szigort a választások közeledtével, és magasabb hiányt engedhet meg.

Az Erste elemzője szerint a tavalyi felminősítést követően egyelőre nem lehetett látni olyan tervezetet vagy lépést, amely a magyar gazdaság közép- és hosszú távú versenyképességét javítaná.

Javulhat a kilátás

A Fitch következő lépése a kilátásjavítás lehet, amennyiben november 10-ig lesznek olyan kormányzati döntések, amelyek a költségvetés fenntarthatóságát segítik, illetve annak szerkezetét javítják, valamint a versenyképességet is deklaráltan kiemelt területként kezelik.

Ezeknek a hiányában nagy valószínűséggel a magyar adósságminősítés változatlan marad idén – vélte Ürmössy Gergely.

Nem is vártunk mást

Nem vártak változtatást sem a befektetésre ajánlott kategóriájú államadós-besorolásban sem a stabil kilátásban a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő pénteki felülvizsgálata során az MTI-nek nyilatkozó elemzők.

A Fitch egy éve, tavaly május 20-án emelte vissza befektetésre ajánlott kategóriába, módszertana szerint „BBB mínusz” besorolásra, stabil kilátással a magyar államadós-besorolást, elsőként a nagy nemzetközi hitelminősítők közül.