Sötét mód ikon
2026 június 09
Kamattartásra számítanak az elemzők

Kamattartásra számítanak az elemzők

A január 21-23. között végzett felmérésben résztvevő 21 elemző közül 18 azzal számolt, hogy jövő kedden 25 bázisponttal 5,50 százalékra csökken az alapkamat. Három elemző szinten tartásra számít.

Ez lesz valószínűleg a monetáris tanács utolsó ülése azelőtt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök megnevezi Simor András jegybanki elnök utódját.

Decemberben az ötödik egymást követő alkalommal foglalt állást a jegybanki alapkamat 0,25 százalékpontos csökkentése mellett a monetáris tanács. A testület négy külső tagja szavazott az alapkamat 25 bázispontos csökkentésére a legutóbbi, december 18-iki kamatdöntő ülésen is. Augusztus óta összesen 125 bázisponttal csökkent az alapkamat.

Általános várakozások szerint idén 5 százalékra csökken a kamatszint. Egyes elemzők szerint azonban a kamat még ennél is alacsonyabbra süllyedhet, ha a bank élén történő személyi cserék, köztük a két jegybanki alelnöki poszton történő változások a vártnál kevésbé lesznek radikálisak. Az elemzők véleményének az átlaga szerint az infláció a 3 százalékos jegybanki inflációs cél fölött marad a következő három évben, 2015-ben az átlagos infláció 3,5 százalék lesz.

A megkérdezettek stagnáló gazdaságot várnak az idei évre a tavalyi több mint 1 százalékos GDP-csökkenés után.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.