Sötét mód ikon
2026 július 23
Bankadó: visszaszólt a jegybanknak Varga

Bankadó: visszaszólt a jegybanknak Varga

A miniszter arra reagált, hogy Nagy Márton, Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitásért és hitelezésért felelős ügyvezető igazgatója egy szerdán megjelent lapinterjúban felvetette, ne legyen egységes a bankadó csökkentése, azoknak a pénzintézeteknek nagyobb mértékben kellene kedvezni, amelyek aktívan hitelezik a magyar vállalatokat.

Varga Mihály felidézte, hogy a magyar kormány az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) februárban kötött megállapodásban a hitelezési aktivitás növekedésének reményében vállalta a bankadó csökkentését. Mint megjegyezte voltak bankok, akik erre már vállaltak bizonyos kötelezettségeket, mások viszont „visszafogottabbak”.

A miniszter az M1 aktuális csatornán azt is megismételte, hogy 2016-tól a bankadó a mérlegfőösszeg 0,31 százalékára (31 bázispont), 2017-től 2018 végéig pedig 0,21 százalékára (21 bázispont) csökken. A 2016-os csökkentéssel 60 milliárd forintot, a 2017-essel további 20-22 milliárd forintot hagy a kormány a gazdaságban – jegyezte meg.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.