Új ügyfeleket szólítanak meg
A pénzügyi esélyegyenlőség előmozdításában segítséget nyújtó szervezetek eddig leginkább arra koncentráltak, hogy pénzügyi eszközöket és fizetési számlát biztosítsanak a banki kapcsolatokkal nem, vagy csak korlátozottan rendelkezőknek. Ez továbbra is fontos feladat, hiszen világszerte kétmilliárd embernek – főleg nőnek – továbbra sincs bankszámlája. Ugyanakkor annak érdekében, hogy ezen erőfeszítéseknek valódi hatása legyen, a pénzügyi termékekhez való hozzáférésre és a termékek használatára egyformán nagy figyelmet kell fordítani.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”96″]
2013 óta a MasterCard több mint 200 millió, bankkapcsolattal korábban nem rendelkező személynek biztosított pénzügyi programokat és szolgáltatásokat. A vállalat célkitűzése, hogy ez a szám 2020-ig elérje az 500 milliót.
Jelentős eredményeket értek el
A kártyatársaság világszerte állami és magánintézményekkel is együttműködik, így hozza el a biztonságos elektronikus fizetés előnyeit a bankkapcsolattal nem rendelkező személyeknek.
• Ruandában a MasterCard együttműködik a kormánnyal a lakosság pénzügyi integrációjának felgyorsításán, a Vision 2020 stratégia szerint ugyanis a társadalom 90 százalékának a pénzügyi főáramhoz kell tartoznia 2020-ra.
• A MasterCard és az egyiptomi kormány – együttműködésük részeként – nagyszabású készpénzmentes programot dolgozott ki, amely lehetővé teszi, hogy 54 millió egyiptomi polgár a személyi igazolványával indítson pénzügyi tranzakciókat.
• Bangladesben a bKash, a Western Union, a BRAC Bank és a MasterCard egy új, nemzetközi átutalást fogadó szolgáltatást indított el. Az innovatív megoldással a bKash 22 millió regisztrált ügyfele a mobiltelefonján keresztül érheti el a külföldről érkező átutalásokat, vagyis a pénzt közvetlenül a bKash számlájára kapja.
• Az Egyesült Államokban – az Egyesült Államok Kincstára (U.S. Department of Treasury), a Comerica Bank és a MasterCard együttműködéseként – elindult a Direct Express® program, amelynek keretében az állami szervek elektronikus úton küldik ki a juttatásokat, segélyeket. A közelmúltban egy mobilalkalmazást is bevezettek, amellyel a felhasználók könnyebben hozzáférhetnek a számlájukkal kapcsolatos információkhoz.
• A Vodafone, a HomeSend és a MasterCard együttműködéseként az idei évtől az M-Pesa felhasználói a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Ghánában, Lesotho-ban, Mozambikban és Albániában is a telefonjukon fogadhatnak valós idejű fizetési tranzakciókat, ezáltal a külföldről küldött pénzösszegek is biztonsággal célba érnek.
Nem egyből jön a siker
A közös erőfeszítések ellenére számos nagy volumenű program kezdeti szakaszában mérsékelt maradt a siker, mivel a legtöbb mikro- és kiskereskedő – akiknél a bankkapcsolattal nem rendelkező felhasználók nap mint nap vásárolnak – nem fogadta el az elektronikus fizetéseket. Így a bankszámlák vagy érintetlenül maradtak, vagy azonnal készpénzre váltották a rajtuk lévő összeget a bankautomatáknál.
„Csak akkor beszélhetünk valódi pénzügyi integrációról, ha a felhasználók ténylegesen használják az új számláikat, úgy, ahogy mi sokan magától értetődőnek gondoljuk” – mondta Ajay Banga, a MasterCard elnök- vezérigazgatója.
„Azáltal, hogy a mikro- és kiskereskedőket is segítjük azzal, hogy támogatjuk az elektronikus fizetési rendszerhez való csatlakozásukat, felgyorsítjuk a bankkapcsolattal nem rendelkező emberek felzárkózását, az új pénzügyi eszközök elfogadását és használatát. Így valóban hatunk az emberek mindennapjaira.”
Újabb együttműködések jönnek
A MasterCard ebben a hónapban jelentette be, hogy kiterjeszti az együttműködt az IFC-vel, a Világbank Csoport (World Bank Group) tagjával is, annak érdekében, hogy szélesítse az elektronikus fizetési hálózatot a mikro-, kis-, és középvállalkozások körében. A „Financing Facility for Acceptance Development” program célja, hogy a bankok és kisvállalkozások kihívásaira kínáljon megoldást, főleg Ázsia, Közel-Kelet, Afrika, Dél-Amerika területén, valamintEurópa egyes részein.