2024 április 20

Ingatlanadó reform Kínában

Az ázsiai ország vezetése egy új ingatlanadó változat bevezetését fontolgatja. Erre azért van szükség, mert a soha nem látott méreteket öltő populációnak lassan lakhatási problémákkal kell szembenéznie. Az ügynek nem tett jót a koronavírus járvány sem, amely alatt a magas infláció okozta félelmektől, elképesztően megugrott az ingatlanok iránti kereslet. 

Gondok a jelenlegi rendszerrel 

Kína jelenlegi ingatlanadó szerkezete a vásárlás szakaszában összpontosít az adókötelezettségre, szemben a birtoklási szakasszal. Ezáltal gondot okoz a tulajdonosok által használt ingatlanok adózása. Ezen alanyok az állami ingatlanadó-alapba nem kerülhettek be a jelenlegi rendszer keretei között. Így azonban a kínai állam súlyos adóbevételektől esett el, és a növekvő lakás privatizálási hullámból sem tudott kellő mértékben részesedni. 

A szerkezeti gondokon felül, a jelenlegi ingatlanadó számítás okozza a legnagyobb fejtörést. Az eddigi kalkuláció, nagyban eltér sok más fejlett ország rendszeréhez képest. Kínában ugyanis nem az ingatlan becsült értékéhez igazítják az adókulcsot. Jellemzően az eredeti árból leszámolt, 10-30%-os értékcsökkenéssel kalkulálnak. Mindemellett a bérbe adott ingatlanok esetében, a bérleti díjak 15 százalékában állapítják meg az adó mértékét. 

Adónövelés, vagy politikai haszon a cél? 

A kínai vezetésnek, nincs kellő tapasztalata az ingatlanok piaci értékének tömeges felbecslésében. A helyzetet tovább súlyosbítja az elképesztő urbanizáció. Az egymilliárdot jócskán meghaladó lakosság nagyrésze a partmenti metropoliszokba tömörül. A korlátozott lakhatási lehetőségeknek némiképp jelentkezett már árfelhajtó hatása. A helyzeten tovább rontott a koronavírus járvány okozta inflációs helyzet is, amely által az értékálóbb befektetéseket keresték az emberek. 

Az új rendszerről már 2013 óta szó van az országban. A növekvő ingatlanárak súlyos társadalmi különbségeket okoznak, amelyeket a Kínai Kommunista Párt sem néz jó szemmel. Áprilisban Hszi Csin-ping egy beszédében elmondta, hogy nem engedhetik tovább nőni a társadalmi ollót. A lakhatási kérdést pedig politikai problémának nevezte, nem pedig gazdaságinak. 

A kínai pénzügyminisztérium keddi ülése értelmében, az adóreform helyet kap az új 5 éves tervben. A 2021-től 2025-ig tartó időszakban így jelentősen csökkenhet a spekulatív jellegű lakásvásárlások számát. Ezáltal pedig, átmenetileg elegendő ingatlan lenne a piacon a bérlők számára is. Elmondható tehát, hogy az igazságosabb lakhatás érdekében, lépéskényszerben van a kínai kormány.