2024 április 25

Sorsdöntő nap után – mi lesz a forinttal?

Kiemelt jelentőséggel bír a mai nap, ugyanis bizonyos értelemben véve ma született döntés a hazánknak járó uniós forrásokról. Az Európai Bizottság három képviselője tartott ma déltől tájékoztatót Magyarországgal kapcsolatban. A döntés nem oszlatott el minden bizonytalanságot a jövőre nézve, a kormány ugyanakkor kifejezetten optimista.

Zárolás is, elfogadás is

Ahogyan az múlt héten már kiszivárgott, 7,5 milliárd eurónyi uniós forrás felfüggesztését javasolja az Európai Bizottság az Európai Tanácsnak. A zárolt összeg később feloldásra kerülhet azzal a feltétellel, hogy Magyarország teljesíti a tárgyalások során tett vállalásait,  amelyek leginkább a források felhasználásra és az igazságszolgáltatás hazai helyzetére vonatkoznak. A Bizottság tehát tartotta magát végül szeptemberi ajánlásához, ezzel pedig a várakozásoknak megfelelő döntés született.

Megérkezett a Bizottság ajánlása – az, amit várhattunk (www.shutterstock.com)

Jó hír viszont, hogy az Európai Bizottság elfogadta a magyar kormány tervét a helyreállítási alapra vonatkozóan, ebben az esetben 5,8 milliárd euró uniós forrásról van szó. Vissza nem térítendő ez a támogatás, ugyanakkor a testület ezt is ahhoz kötné, hogy Magyarország teljesítse a fentebb említett vállalásokat. Mindezekről végül decemberben dönt az Európai Tanács tagállami pénzügyminisztereit tömörítő testülete, így még mindig nem tekinthető véglegesnek a ma közölt állásfoglalás.

Optimista a kormány – mit reagált a forint?

A fontos döntésre a kormány is reagált; a tárgyalásokat vezető Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter is részt vett a mai Kormányinfón. A miniszter többek között elmondta, hogy nem meglepetés a mai döntés, és bíznak benne, hogy mielőbb aláírhatják az Európai Bizottsággal a partnerségi megállapodást. Navracsics szerint 2023-ban 100 %-ban hozzáférhetővé válnak az uniós források, a helyreállítási alap elfogadása pedig szintén nagy eredmény.

A forint árfolyama némileg gyengült ma eddig összességében, azonban nem mondható, hogy igazán kiemelkedő mozgást produkált volna a bejelentésre a magyar fizetőeszköz. Ennek az is lehet az oka, hogy a piac már beárazhatta a korábbi szivárogtatások alapján a Bizottság mai állásfoglalását, és a kormány kommunikációja is az előzőkben tapasztaltakhoz hasonló a tárgyalások kapcsán. A továbbiakban a pénzügyminiszterek döntése, valamint a vállalások teljesítése okozhat még izgalmas perceket a forint piacán is, nem zárult ugyanis még le a fentiekből is látszódóan az uniós pénzek kálváriája.