Varga Mihály megerősítette, hogy a kormány az idénre várt, „igen magas” 3,2 százalékos növekedés után, 2015-re – konzervatív becsléssel – 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel, 2,4 százalékos európai uniós módszertan szerinti hiánnyal és a stabilitási törvény szerinti, 75,4 százalékos év végi GDP-arányos államadóssággal számol. A kabinet továbbra is elkötelezett amellett, hogy a költségvetési hiányt 3 százalék alatt tartsa – hangsúlyozta a miniszter.
Tovább csökken a munkanélküliség, nőnek a beruházások
A kormány számításai szerint mintegy 260 ezerrel többen dolgoznak majd mint a válság előtt, ezzel összhangban pedig a munkanélküliségi ráta várhatóan 8 százalék alá csökken. Varga Mihály elmondta, hogy a magyar gazdaságnak egyre kiegyensúlyozottabb lesz a szerkezete, mivel a nettó export mellett a belső kereslet is erősödik, köszönhetően a háztartások fogyasztása 2,6 százalékos bővülésének.

Kitért arra is, hogy a fogyasztás élénkülése mellett a magyar gazdaság növekedését a beruházási aktivitás további erősödése is támogatja. Az idei év kiugró teljesítménye után a bruttó állóeszköz-beruházások további, több mint 4 százalékos növekedése várható a 2015-re.
A gazdasági növekedést az alacsony inflációs környezet is támogatja: 2015-ben az élénkülő belföldi keresletből fakadóan az ideinél magasabb, de továbbra is mérsékelt, 1,8 százalékos ütemmel számol a kormány – ismertette a tárcavezető.
Olcsóbb lesz a megélhetés
Varga Mihály kiemelte: a családok, az emberek támogatása azt jelenti, hogy tovább csökkennek a megélhetési költségek és ezzel párhuzamosan a családok többet költhetnek. Ezt a bérek és nyugdíjak reálértékének megőrzésével, a munkahelyek számának emelkedésével, az igénybe vehető kedvezmények bővítésével, az alacsony inflációnak köszönhetően a reálbérek emelkedésével, valamint a bankok elszámoltatásával érik el – fejtette ki.
A miniszter szerint meg kell őrizni a gazdasági növekedés 2014-ben elért kedvező lendületét jövőre is. Ezért továbbra is fennmarad a vállalkozásokat segítő adó- és szabályozási környezet, a beruházások és az export támogatása.
A vállalkozások jövőre még több támogatásra számíthatnak, és segíti őket a kormány adópolitikája is – folytatta. 2011-től 19-ről 10 százalékra csökkentette a kormány a társasági adót 500 millió forintos adóalapig. „Kitűzött célunk, hogy ez az adó még ebben a ciklusban egykulcsos legyen” – emelte ki Varga Mihály.
Minden idők legnagyobb gazdaságfejlesztése indul
Közölte, a gazdasági növekedést segíti az is, hogy jövőre elindul minden idők egyik legnagyobb gazdaságfejlesztése Magyarországon: az európai uniós forrásokból megvalósuló programokra, beruházásokra több mint 2500 milliárd forintot, a bruttó hazai termék (GDP) 7,5 százalékát költi a központi költségvetés 2015-ben.
Varga Mihály kiemelte, a 2014-2020 fejlesztési ciklussal új időszámítás kezdődik a hazai fejlesztéspolitikában: 7 év alatt összesen több mint 34 milliárd euró támogatás érkezik Magyarországra, ami a szükséges hazai társfinanszírozással együtt mintegy 12 ezer milliárd forintos fejlesztést jelent a következő években.
Az egy főre jutó támogatás mértéke soha nem volt akkora Magyarországon, mint a 2014-2020-as ciklusban; ezzel a mutatóval Magyarország a második helyen áll Európában – hívta fel a figyelmet a nemzetgazdasági miniszter.Hozzátette, hogy a fejlesztési, beruházási támogatások 60 százalékát gazdaságfejlesztésre és munkahelyteremtésre fordítják, ami a 2015-ös költségvetési tervezetben is tükröződik.
Marad a családi adórendszer
Varga Mihály szólt arról is, hogy marad a családi adórendszerben történő adózás, 2016-tól fokozatosan a kétszeresére emelkedik a két gyermeket nevelő szülők kedvezménye, fennmarad a gyed-extra és adókedvezménnyel támogatják az első házasságkötéseket. Ezeken a jogcímeken 2015-ben összesen mintegy 240 milliárd forint maradhat a családoknál.
„Változatlanul célunk, hogy az emberek kikerüljenek az adósságcsapdából, ezért továbbra is kiemelten kezeljük a devizahitelesek ügyét” – jelezte Varga Mihály. Mint mondta, a bankok elszámoltatásával csökkennek a törlesztőrészletek, ezzel is javul a családok anyagi helyzete. Becsléseik szerint az elszámoltatásnak köszönhetően 1100 milliárd forint jár vissza a magyar családoknak, a törlesztőrészletek 25-30 százalékkal csökkennek, emellett az adósság tőkerésze is ötödével csökken – emelte ki a miniszter.
Indul a banki elszámoltatás
Hozzáfűzte, hogy életbe lép a fair bankokról szóló törvény is, és január közepétől egészen az év végéig zajlik majd a devizahitelekkel kapcsolatos elszámoltatás, így tovább csökkennek a lakossági terhek. Ennek megfelelően a 2015. évi költségvetés a banki elszámoltatás költségvetése is – húzta alá a miniszter.
Varga Mihály hangsúlyozta, hogy 2015-ben fennmarad a rezsicsökkentés: jövőre már végig a csökkentett árak lesznek érvényben, így mintegy 30 milliárd forinttal nő a családok rendelkezésére álló jövedelem.
Szólt arról is, hogy a kormány 2015. július 1-jétől új otthonteremtési támogatást vezet be, valamint 2015-ben is folytatódnak a közszolgálati dolgozók megbecsülése érdekében tett intézkedések.
Emelkednek a nyugdíjak
A kormány kiemelt figyelmet fordít a nyugdíjasok helyzetének javítására is. A nyugdíjak 2015-ben az infláció mértékével nőnek, megőrzik reálértéküket. Az idősek terheit mérsékli a rezsicsökkentés is, amelynek eredményeit a kormány a nemzeti közmű-szolgáltatási rendszer elindításával kívánja megőrizni – ismertette Varga Mihály.