2024 április 24

Szépek a számok, sprintel a Nike

A világ legnagyobb sportszergyártója az elmúlt napokban azzal került a figyelem középpontjába, hogy bekerült a New York-i tőzsde irányadó részvényindexe, a DJIA-kosarába. A szeptember 23-tól érvényes változás közel 10 éve a legnagyobb átrendeződést jelenti.

Helycserék

A 30 fős elit klubból kikerül a világ kilencedik, az Egyesült Államok második legnagyobb pénzintézete a Bank of Amerca, az Apple és a Dell után a világ harmadik legnagyobb hardwer gyártója, a Hewlet-Packard és a világ legnagyobb aluminimumipari cége Alcoa. Helyükre a Nike mellett a Goldman Sachs Group és a Visa került. Előbbi a legendás befektető Warren Buffet cége, a Berkshire Hathaway után az USA, s egyben a világ második legnagyobb befektetési társasága. Utóbbi az American Expresst és a Capital One Financialt követve a világ harmadik legnagyobb pénzügyi szolgáltató vállalata.

Az index átrendeződését a folyamatosan csökkenő részvényárak és vagyoni helyzetben bekövetkezett változások indokolták. Az idén őszi döntéshez hasonló léptékű változás utoljára 2004-ben volt, amikor az AIG, a Pfizer és a Verizon lépett új szereplőként 1896 óta számolt DJIA indexbe, az AT&T, az Eastman Kodak és az International Paper helyére.

Ki lesz majd a hangulatfelelős?

Az új indexösszetétel a gyorsjelentési időszakok indulása miatt is érdekes. Ez ugyanis eddig jellemzően az Alcoa időszaki beszámolójával kezdődött, amely általában meghatározta a szezon hangulatát is. Kérdés, hogy e szerepét a jövőben az aluminiumipari óriás betölti-e majd. Erre a választ az október 7-én kezdődő héten tudjuk meg, amikor a cég közzéteszi gyorsjelentését.

A Nike – bár az Alcoához hasonló globális cég – részben lehet csak hangulatfelelős, beszámolási ciklusa ugyanis eltér a szokásostól: pénzügyi éve május végén zárul. A tegnap este az amerikai tőzsdezárás után publikált számok a június-augusztus közötti első negyedévre vonatkoznak, míg a cégek többsége naptári negyedévek ritmusának megfelelően ad számot gazdálkodásáról.

Mindezzel együtt érdemes örülni a sportszergyártó által közölt adatoknak, ahogy tették azt a befektetők tegnap: a zárás utáni kereskedésben 6 százalékkal ugrott a részvény árfolyama. Nem ok nélkül.

Nézzük a számokat

A Nike az augusztus 31-én zárult negyedévben 780 millió dollár adózott profitot ért el, amely részvényenként 86 centet jelent, jócskán fölülmúlva a tavalyit és az elemzői várakozásokat egyaránt. Egy éve a profitsoron még 567 millió dollár állt, amely részvényenként 63 centet jelent. Az elemzők pedig 78 cententes részvényenkénti eredményre számítottak.

Az árbevétel éves összevetésben 8 százalékkal javult, 6,97 milliárd dollárra ugrott, amely lényegében megfelel 6,96 milliárd dolláros elemzői várakozásoknak. A cég bevétele mindenütt nőtt, kivéve Kínát, ahol 3 százalékkal csökkent. (A Nike bevétele Nyugat-Európában 8 százalékkal, Közép- és Kelet-Európában 10 százalékkal, Észak-Amerikában 9 százalékkal bővült az augusztus végéig tartó három hónapban éves szinten.) A jövőt illetően biztató lehet, hogy a megrendelésállomány a várt 7,7 százalék helyett 10 százalékot bővült.