Három diák életét vesztette, és többen megsérültek, miután két tinédzser fegyveres támadást követett el a Fülöp-szigetek középső részén fekvő San Jose Nemzeti Középiskolában. A rendőrség szerint a fülöp-szigeteki iskolai lövöldözés hátterében iskolai zaklatás és bosszúvágy állhat.
A taclobani tragédia rázta meg az országot: a 14 és 15 éves gyanúsítottak közül az egyiket szinte azonnal letartóztatták, míg társa később önként feladta magát a hatóságoknak.

A fegyveres erőszak nem ritka a Fülöp-szigeteken, ám az iskolai lövöldözések rendkívül szokatlannak számítanak a térségben.
Rendőrségi fegyverrel gyilkoltak a tinédzserek
A nyomozás eddigi adatai alapján a diákok egy .38-as revolverrel és egy 9 mm-es pisztollyal voltak felfegyverezve. Utóbbi lőfegyver egy szolgálatban lévő rendőrnő tulajdona, aki az egyik gyanúsított rokona. A hatóságok a rendőrnőt már őrizetbe vették és felelősségre vonják.
„A két gyanúsított egyenesen a tanterembe ment. Szó nélkül tüzelni kezdtek”– nyilatkozta az újságíróknak Allen Rae Co ezredes.
A helyszíni szemle során a nyomozók körülbelül 40 üres töltényhüvelyt találtak a bűntény helyszínén. Co ezredes hozzátette: még nem tisztázott, hogy a lövöldözők kifejezett célpontjai abban a teremben tartózkodtak-e.
A lövöldözés következtében három fiatal meghalt, három másik diák lőtt sérülésekkel került kórházba, míg négyen a fegyveres rohamot követő tömegpánik és menekülés során sérültek meg.
Iskolai zaklatás és elszalasztott intő jelek a közösségi médiában
A nemzeti rendőrség szóvivője hétfőn kijelentette, hogy a tragédia megelőzhető lett volna, ha a környezetük időben reagál a figyelmeztető jelekre. A nyomozók ugyanis erőszakos videókat találtak az egyik tinédzser közösségi oldalán, amelyeken fegyverrel lövöldözött.
„Ez egyértelműen egy vészjelzés volt. Ha bárki képes lett volna időben észrevenni ezeket a jeleket, a bűncselekményt meg lehetett volna előzni” – fogalmazott a rendőrség képviselője.
A fegyverekhez való könnyű hozzáférés azonnali felháborodást váltott ki. Egy meggyilkolt 15 éves diák édesanyja, Jennelyn Badoria az iskola előtt követelte a fegyvertulajdonosok felelősségre vonását. Kijelentette, hogy a fegyverek soha nem kerültek volna a gyerekek kezébe, ha a felnőttek felelősségteljesen járnak el.
Evalyn Diaz, a taclobani városi rendőrség munkatársa a BBC Newsnak megerősítette, hogy a városban ez az első ilyen jellegű iskolai incidens. Diaz felszólította a lőfegyverrel rendelkező szülőket, hogy zárják el a fegyvereiket, és beszélgessenek a gyermekeikkel.
Szigorítják az iskolai biztonsági protokollokat
A tragédia a legmagasabb állami szintekig ért el. Ferdinand Marcos elnök szóvivője, Claire Castro közölte, hogy az államfőt mélyen elszomorították a történtek.
Az Oktatási Minisztérium mély aggodalmát fejezte ki az incidens miatt. A tárca a rendőrséggel közösen azonnali hatállyal bejelentette: teljes körűen felülvizsgálják:
- az iskolai biztonsági protokollokat,
- a zaklatás elleni (anti-bullying) irányelveket,
- valamint a tanulók viselkedését figyelő monitorozó rendszereket.
Miért számít ritkaságnak a taclobani eset?
Bár a Fülöp-szigeteki Nemzeti Rendőrség adatai szerint a fegyveres erőszak folyamatosan csökken az országban – 2024-ben közel 5000 esetet regisztráltak –, az iskolai környezet eddig biztonságos menedéknek számított.
A Leyte-szigeten fekvő, 250 ezer lakosú Tacloban városa (amely mindössze egyórás repülőútra található Manilától) korábban főként a 2013-as, több mint 6000 halálos áldozatot követelő Haiyan szupertájfun kapcsán került be a világ híreibe, amely hosszú évekre mély szegénységbe taszította a régiót. Az akkori természeti katasztrófa után most egy emberi tragédia rázta meg a várost.