Sötét mód ikon
2026 június 11
Vége az olcsó külföldi rendeléseknek? – Júliustól 3 eurós vám jön a kiscsomagokra

Vége az olcsó külföldi rendeléseknek? – Júliustól 3 eurós vám jön a kiscsomagokra

Július 1-től új uniós vámszabály lép életbe Magyarországon is. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti kiscsomagok után termékkategóriánként 3 eurós vámot kell fizetni. A változás nem minden csomagot érint ugyanúgy, hiszen a díj nem csomagonként, hanem az abban található eltérő áruféleségek alapján jelenik meg, így a többféle terméket tartalmazó rendelések érezhetően drágulhatnak.

Júliustól új vám jön az EU-n kívüli rendelésekre. Forrás: Unsplash

Sokan csak fizetéskor lepődhetnek meg, mert új vám jön az EU-n kívüli csomagokra

Július 1-től Magyarországon is érvényesek lesznek az új uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni. A változás sok online vásárlót érinthet, különösen azokat, akik rendszeresen rendelnek kisebb értékű termékeket harmadik országbeli webáruházakból. A szabály az Európai Unió vámreformjának része, ezért valamennyi tagállamban alkalmazni kell, így Magyarországon is – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közleményében.

Nem csomagonként, hanem termékkategóriánként kell fizetni

Az új szabály egyik legfontosabb eleme, hogy a 3 eurós vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni. A termékkategóriákat a vámtarifaszámok határozzák meg.

Ez azt jelenti, hogy ha egy csomagban több eltérő típusú termék van, akkor a fizetendő vám összege is magasabb lehet. Ha valaki például egy webáruházból egy pólót, egy telefontokot és egy fülhallgatót rendel ugyanabban a csomagban, akkor három különböző termékkategóriába tartozó árut vásárol. Ebben az esetben a fizetendő vám összesen 9 euró.

Más a helyzet akkor, ha ugyanaz a vásárló három azonos típusú pamutpólót rendel. Mivel ezek azonos vámtarifaszám alá tartoznak, a küldemény egyetlen termékkategóriát tartalmaz, így a fizetendő vám 3 euró lesz.

A webáruház áraiba épülhet be az új vám

A NAV tájékoztatása szerint a fizetendő vám a webáruház áraiba fog beépülni. Ez azt jelentheti, hogy a vásárlók sok esetben már a rendelés során, a végösszegben találkozhatnak a pluszköltséggel. A kiscsomagok vámkezelését továbbra is a posta, a futárszolgálat vagy a platform megbízottja intézi. A NAV folyamatosan egyeztet a piaci szereplőkkel, hogy az átállás minél gördülékenyebb legyen. A szabály kizárólag a 150 euró alatti belső értékű küldeményekre vonatkozik. Az ennél értékesebb csomagok vámkezelésében nem lesz változás.

Miért vezeti be az EU az új szabályt?

Az intézkedés célja kettős. Egyrészt védi az uniós, így a magyar fogyasztókat is, másrészt tisztességesebb versenyfeltételeket teremt az európai és a harmadik országbeli kereskedők között. Az elmúlt években jelentősen nőtt az EU-n kívülről érkező kis értékű csomagok száma. Ezek gyakran nagyon alacsony áron kerülnek az európai piacra, miközben az uniós kereskedők szigorúbb szabályozási, adózási és fogyasztóvédelmi feltételek mellett működnek.

Az új vám ezért nemcsak vámügyi változás, hanem versenypiaci és fogyasztóvédelmi intézkedés is. Az EU célja, hogy átláthatóbbá tegye a harmadik országból érkező áruk kezelését, és csökkentse az uniós kereskedők versenyhátrányát.

Mire érdemes figyelni rendelés előtt?

A vásárlóknak július 1-től érdemes tudatosabban ellenőrizniük, honnan érkezik a megrendelt áru. Nem minden webáruház esetében egyértelmű, hogy a terméket valóban az Európai Unión belülről szállítják-e, vagy harmadik országból érkezik.

Fontos lehet figyelni a rendelés végösszegére, a csomagban található termékkategóriák számára, valamint arra is, hogy a webáruház feltünteti-e az új vámot az árban. Különösen a sokféle, kis értékű terméket tartalmazó csomagok drágulhatnak érezhetően.

A NAV külön tájékoztatást ad az érintetteknek

A NAV a legfontosabb tudnivalókat a honlapján teszi közzé, és segíti az érintett piaci szereplők, logisztikai cégek felkészülését. Információ kérhető a 1819-es NAV Infóvonalon, külföldről pedig a +36 1 461 1819-es telefonszámon.

A július 1-jén életbe lépő változás minden online vásárlónak fontos lehet, aki EU-n kívüli webáruházból rendel. A legfontosabb tudnivaló: a 150 euró alatti kiscsomagoknál nem csomagonként, hanem termékkategóriánként jelenhet meg a 3 eurós vám.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Unsplash

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.