Továbbra is feszült a Mol és a Janaf viszonya. A Mol szerint az Adria-vezetékre nem lehet számítani, mivel a horvátok nem bizonyították a két olajvezetéket kapacitását a régió biztonságos ellátásához. A Janaf nem reagál, a Mol alternatív forrásokat keres. A bizonytalanságot tovább növeli a késedelmes és hiányos szállítások.
Továbbra sem tudott megegyezni az Adria-vezetékről a Mol és a Janaf. Az Adria-vezeték kapacitásáról szóló sajtóhírek és az abból levont következtetések nem tükrözik a Mol hivatalos álláspontját. A magyar olajvállalat kitart amellett, hogy a régió biztonságos ellátásához legalább két teljes értékű, megbízható vezetékre van szükség. Az Adria-vezeték jelenleg csak kiegészítő szerepet tölt be, nem nőtt fel a feladathoz – jelent meg a hír a Mol közleményében.
A magyar olaj- és energiavállalat szerint a régió energiaellátásának biztonságához legalább két, teljes értékű és megbízható olajvezetékre van szükség, mert az Adria-vezeték jelenleg csak kiegészítő szerepet tölt be.
Az Adria‑vezeték jelenlegi korlátai
A Mol korábbi elemzései szerint, még ha a Janaf a kért mennyiséget határidőre le is szállítaná, legfeljebb 80 százalékos kapacitással tudnának üzemelni, mivel a különböző kőolajfajták eltérő termékkihozatalt biztosítanak. A Janaf eddigi működése viszont továbbra is bizonytalanságot mutat. A társaság nem szállította időben a megrendelt mennyiséget és nem tette közzé a horvát szakasz állapotfelmérésének eredményét vagy részletes karbantartási tervét.
Mit jelent ez Magyarország és a régió számára?
Ha a vezeték nem stabil és nem bizonyított a kapacitása, akkor a finomítói termelés korlátozott marad, ami gyengítheti a régió üzemanyag-ellátását és növelheti az importkittséget. Magyarország számára különösen fontos a megbízható nyersolajellátás a finomítói működés és az exportok fenntartásához. A Mol szerint nem elég csupán egy alternatív vezeték.
Követelmények a megbízható kiszolgáláshoz
A magyar olajvállalat szerint van lehetőség a transzparens műszaki vizsgálatokra, a részletes karbantartási tervek nyilvánosságra hozatalára, bizonyított kapacitási tesztekre és folyamatos, határidőknek megfelelő szállításokra. Ezek hiányában a vezeték üzembiztonsága nem igazolható, és a régiós ellátás továbbra is kockázatos marad.
Mi a helyzet a Janaf kommunikációjával?
A Janaf viszont nem reagál. A Mol továbbra is aggodalmát fejezte ki, hogy a Janaf eddig nem tette közzé a horvát szakasz vizsgálatainak eredményét és nem mutatott részletes karbantartási ütemtervet. A késedelmes leszállítások és az ellentmondásos kapacitástesztek tovább növelik a bizonytalanságot.
„Egyelőre az ellentmondásos kapacitásteszteken és a késedelmes szállításon túl nem tudunk semmit az Adria-vezeték horvát szakaszáról” – olvasható a társaság közleményében.
Mit lehet ebben a helyzetben tenni?
A magyarországi finomítók és döntéshozók számára fontos a gyors és átlátható információcsere a vezeték állapotáról. A Mol felszólította a Janafot a részletes adatok közzétételére és a megbízható szállítási ütem betartására. A hazai döntéshozók további diverzifikációs lehetőséget mérlegelnek. Például tengeri importkapacitások bővítését vagy alternatív beszállítói kapcsolatok kiépítését, amely hosszú távon biztosíthatja az ellátás biztonságát.
Komoly következmények érhetik a fogyasztókat és a piacot
Ha a bizonytalanság tartós marad, a rövid távon logisztikai fennakadásokat és áringadozásokat idézhet elő az üzemanyagpiacon. Hosszabb távon a finomítói kapacitás korlátozottsága a termékexport csökkenéséhez és a stratégiai függés fokozódásához.
A Mol szerint az Adria-vezeték jelen állapotában nem vállalja át a régió megbízható nyersolajellátását. A Janaf korábbi késedelmei és hiányzó műszaki információk miatt a Mol továbbra is két teljesértékű vezetékre tart igényt az ellátás biztonságához. Addig a vezeték csak kiegészítő megoldás marad.
Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvános és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.
Címlapkép forrása: Janaf
