Sötét mód ikon
2026 június 23
Kisvállalkozások figyelem – Az új kiva rendszer kevesebb adót és bérköltséget ígér

Kisvállalkozások figyelem – Az új kiva rendszer kevesebb adót és bérköltséget ígér

Jövőre jelentős változások lépnek életbe a kisvállalati adó (kiva) rendszerében, és megduplázódik a belépési határ. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleménye szerint a kiva alanyiságra bármikor, akár év közben is lehet pályázni, azonban a 2025-ös határidő miatt érdemes legkésőbb december 31-ig dönteni. A 10 százalékos kiva kiváltja a társasági adót és a szociális hozzájárulási adót. A várható változásokban szerepel a munkavállalói létszámkorlát emelkedése is, amely tovább bővíti a kivavételre jogosult cégek körét.

A kiva előnyösebb adózást kínál jövőre a kisvállalkozásoknak. Forrás: Unsplash

A kiva változások jövőre lépnek életbe

2025-ben jelentős változások várhatóak a kisvállalati adó (kiva) rendszerében, ugyanis a belépési határ megduplázódik. Ez azt jelenti, hogy a jövő év folyamán több cég választja ezt a kedvező adózási formát.  A kiva rendszerére való áttérés nemcsak év elején lehetséges, hanem bármikor, akár év közben is. Azonban a 2025-ös zárás miatt legkésőbb december 31-ig érdemes döntést hozni, hiszen a kiva alanyisága az első nappal indul és a cégnek új, önálló üzleti éve kezdődik – olvasható a tájékoztatás a Nemzeti Adó- és Vámhivatal oldalán.

Miért is lesz jó a kiva?

A kiva 10 százalékos előnye, amely kiváltja a 9 százalékos társasági adót és 13 százalékos szociális hozzájárulási adót. A NAV hangsúlyozta, hogy a kiva választásával a vállalatok mentesülnek mindkét adó megfizetése alól, valamint az adózatlanul hagyja a cégnél maradó nyereséget. Ez a rendszer kedvező lehet azoknak a cégeknek, akik jelentős bérköltséggel rendelkeznek. Illetve azoknak, akik a nyereségük visszafizetésével vagy tőke bevonásával terveznek fejlesztéseket végrehajtani.

Emelkedik a létszámkorlát is

A kiva szempontjából nemcsak a bevételi küszöb nő, hanem a munkavállalói létszámkorlát is emelkedik. A 2026-os évre azok a cégek is választhatják ezt a fajta adózást, ahol legfeljebb 100 főt foglalkoztatnak, és legfeljebb 6 milliárd forint bevétellel és mérlegfőösszeggel rendelkezik.

A kisvállalati adókedvezmény előnyeit igazolja a statisztika is. Míg tíz éve (2015-ben) 6 500 kivás-t tartott nyilván a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, addig létszámuk jelenleg csaknem eléri a 100 ezret. Ez a változás lehetőséget ad számos kis- és középvállalkozás számára, hogy éljenek a kisebb adóterhek előnyeivel.

A kiesési értékhatárok is nőni fognak

A jövő évtől emelkednek a kiva kiesési értékhatárai is. A cégek mindaddig megőrizhetik kiva alanyiságukat, ameddig a foglalkoztatottak száma nem haladja meg a 200 főt, illetve a bevételt nem lépi túl a 12 milliárd forintot. Ez újabb lehetőségeket teremt a vállalkozások számára, hogy az új adózás előnyeit kihasználva fejlődjenek.

A népszerűségének oka

A kiva népszerűségét jól mutatja a statisztika is. Míg 2015-ben csupán 6 500 kiva alanyt tartott nyilván a NAV, addig ma már a létszámuk közel a 100 ezerhez közelít. Ez a növekedés azt jelzi, hogy az adózási forma egyre vonzóbbá válik vállalkozások számára, és jelentős szerepet játszik a hazai gazdaság fejlődésében.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvános és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Unsplash

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.