2024 április 16

A városokba költözés durva hatása Kínában

Az ingatlanok árai az előző évihez képest 77 %-kal emelkedtek 2013 első két hónapjában, amivel igencsak nehezen néz szembe a kínai kormány, amely azzal próbálkozik, hogy fenntartsa a gazdaság lassú állandó növekedését anélkül, hogy meredeken emelkedjenek az árak. Az ingatlanárak éles emelkedése arra késztette a kormányt e hónap elején, hogy szigorúan alkalmazza az ingatlanértékesítések esetében a 20%-os nyereségadót, lecsapolva a spekulációs nyereséget. Emellett magasabb előlegeket és jelzáloghitel kamatokat írnak elő olyan körzetekben, ahol az árak túl gyorsan emelkednek. A helyzetet azonban aligha tudja a kormány kezelni a spekuláció kárhoztatásával. Az ingatlanárak bődületes emelkedése a belső migrációra vezethető vissza, miszerint a lakosság egyre inkább a nagyvárosokba költözik, amely természetes folyamat alig lassítható.

A kínai fogyasztói árindex 3,2 %-ra emelkedett februárra éves szinten, a januári 2 %-ról, amely azt jelenti, hogy az árak a kínai holdújév idején ugrottak meg az élelmiszernél és egyéb fogyasztási cikkeknél, ahogy ez más években is megszokott volt. A dilemma tehát újra előállt, együtt kell élni a lassabb növekedés mellett a magasabb inflációval. Mindeközben a termelői árindex változatlanul -1,6 %-ot mutat (vagyis a termelés nem tud értékesíteni, növekszenek a készletek, csökken a kereslet).

A kínai ipari termelés lassul, februárban éves szinten 9,9 %-ra (január: 10 %, december 10,3 % volt) csökkenő kiskereskedelmi értékesítés mellett, amikor a februári éves szintű bővülés 12,3 % (a januári 14,3 %-kal, a decemberi 15,2 %-kal szemben). Mindkét adat úgy került kiadásra, hogy a holdújév torzító hatását kiszűrték.

A korábbi hónapokban viszonylag visszafogott infláció után az emelkedő árak miatt a politikai döntéshozók ismét aggódni kezdenek. Wen Jiabao miniszterelnök, a parlament keddi ülésére beterjesztett jelentésében az inflációs célt 3,5 %-os mértékben vagy az alatt jelölte meg és a központi bank bizonyos lehetőségeket szivárogtatott ki az év későbbi szakaszában lehetséges monetáris szigorításról, amelyek szűkíthetik a fogyasztást és a beruházásokat. Kommunista országhoz illően emellett még a GDP 7,5 %-os növekedését is betervezték.

A kínai szokásos adathamisítások miatt az elemzők alaposan vizsgálják az elektromos áram felhasználást, amely jelenleg 3,4 %-os emelkedést mutat éves alapon (csakhogy tavaly még 6 és 8 % közötti szinten állt).

Az igen bizonytalan statisztikai adatként kezelt tartós eszközökbe történő beruházások értéke 21,2 % februárban, 20,6 % januárban, éves szinten.

Bár ezekkel az adatokkal és problémákkal sok más ország azonnal cserélne, a Kínába irányuló német export esetleges visszaesése tartós problémákat okozhat hazánknak is.