Sötét mód ikon
2026 július 23
Véget ér a defláció Japánban?

Véget ér a defláció Japánban?

Jobbat vártak az elemzők

A pénteken közzétett adatok szerint a friss élelmiszerek árváltozását nem tartalmazó maginfláció éves összevetésben 0,3 százalékkal nőtt áprilisban, de elemzők ennél magasabb értékre, 0,4 százalékra számítottak a márciusi 0,2 százalékos emelkedés után.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”103″]

Az energia- és élelmiszerárakat sem tartalmazó maginfláció stagnált, míg a teljes kosárra számított fogyasztói árak 0,4 százalékkal emelkedtek. Az előző hónaphoz viszonyítva szezonális kiigazítással számolva a fogyasztói árak 0,1 százalékkal, az energia és a friss élelmiszerek árát nem tartalmazó maginfláció pedig ugyancsak 0,1 százalékkal emelkedett.

A GDP is megugrott

A friss élelmiszereket nem tartalmazó statisztika szerint nem változtak a fogyasztói árak áprilisban havi összevetésben. A növekedés jelentős része azonban nagyrészt annak tudható be, hogy egy éve nagyon alacsonyak voltak az energiaárak. Számos vállalat továbbra sem meri vállalni az árak emelését, mert attól tartanak, hogy elriasztják a vásárlástól a költségek változására érzékeny háztartásokat.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Az idei első negyedévben a vártnál nagyobb ütemben, 2,2 százalékkal nőtt a japán hazai össztermék éves összevetésben. A vártnál erősebb növekedés alapvetően az export robusztus emelkedésének tudható be. A japán GDP mintegy 60 százalékát kitevő belső fogyasztás továbbra is meglehetősen gyenge ütemben nőtt, miközben a bérek és a háztartások jövedelmei is csak szerény mértékben emelkedtek.

2 százalék a cél

Nem jó előjel májusra, hogy a tokiói statisztika a pénzromlás ütemének lassulását jelzi. A japán fővárosban nagyjából az országos szintnek megfelelően változnak a fogyasztói árak, ám a tokiói adatok mindig egy hónappal megelőzik az országos statisztikát.

Tokióban éves összevetésben 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak májusban, míg a friss élelmiszerek nélkül számított maginfláció 0,1 százalékkal emelkedett, az energia- és élelmiszerárakat sem tartalmazó maginfláció pedig stagnált. A japán jegybank inflációs célszáma 2 százalék.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.