A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója előzetes adat szerint 0,61 százalékos napi előrelépéssel 1295,48 ponton zárt, december 2. óta a legmagasabban, 14,24 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött. A múlt hetet 3,62 százalékkal magasabban végezte, mint az előzőt.
Amerikai adatok mozgatták a piacot
Hétfőn már nem voltak piacmozgató hírek Európából, a forgalom is ünnep előtti, lanyha volt, de a délutáni amerikai adatok – a lakossági jövedelem és a fogyasztás novemberi növekedéséről és a fogyasztói bizalom további erősödéséről – ismét igazolták az amerikai tartalékbankrendszer (Fed) óvatos optimizmusát, amely kitűnt múlt szerdai közleményéből, amikor kissé csökkentette mennyiségi enyhítését, de a vártnál hosszabb távra ígért nullához közeli alapkamatot.
Így, ha nem jön közbe semmi, belátható ideig jó világ vár a tőzsdékre: miközben a Fed továbbra is gondoskodik a pénzbőségről, már a gazdaság is támogathatja a részvényárakat.
Kedden, karácsony előestéjén a legtöbb európai piac vagy zárva tart, vagy félnapos kereskedést tart, csakúgy, mint a New York-i piacok.
Záró indexek
Hétfőn a londoni értéktőzsde fő mutatója, a FTSE-100 72,03 pontos, 1,09 százalékos javulással 6678,61 ponton zárt, majdnem egyhavi csúcson, 13,24 százalékkal magasabban, mint tavaly év végén. A múlt évet 5,84 százalékkal jobban végezte, mint 2011-et.
Így mozdult New York
A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,55 százalékkal, az S&P 500-as 0,57 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,89 százalékkal volt az előző záró fölött.
A frankfurti DAX-30 88,64 pontos, 0,94 százalékos többlettel 9488,82 ponton, új történelmi csúcson végzett, 24,65 százalékkal az év végi értéke fölött. Tavaly 29,06 százalékkal emelkedett.
Párizsban a CAC-40 21,52 ponttal, 0,51 százalékkal 4215,29 pontra, több mint háromheti csúcsra erősödött, 15,77 százalékkal meghaladva a múlt év végi értékét. Tavaly 15,23 százalékkal nőtt.
A milánói FTSE MIB-40 0,71 százalékot, a madridi IBEX-35 is 0,71 százalékot nyert, az athéni ASE tőzsdemutató 1,05 százalékot vesztett.
Varsóban a WIG20 0,22 százalékkal 2414,19 pontra gyarapodott, a MOL 0,69 százalékkal 203,00 zlotyra emelkedett.
Belehúzott az euró
Az euró, ismét 1,37 dollár fölött, 0,23 százalékkal többet ért a bankközi piacon, mint vasárnap este. Svájci frankban, 1,22 frank fölött, 0,02 százalékkal kevesebbe került.
Árcsökkenés az árupiacon
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj estefelé hordónként (159 liter) 111,63 dollár volt, 14 centes napi árveszteséggel. A gázolaj tonnánként fél dollárral 945,75 dollárra, a normál benzin gallononként (3,78 liter) 0,0016 dollárral 2,7847 dollárra drágult az előző záróhoz képest az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.
Az arany késő délután unciánként (31,1 gramm) 1201,15 dollár volt a pénteki késői 1204,85 dollár helyett azonnali szállításra Londonban.