Több mint 3,5 milliárd dollár gyűlt össze az Egyesült Államok legújabb frekvenciaárverésén, de a bevétel nem csupán az 5G-hálózatok fejlesztéséről szól. Washington a pénz jelentős részét kínai távközlési eszközök cseréjére fordítaná, miközben tovább szigorítja a Huaweihez és a ZTE-hez köthető hálózati kockázatok kezelését.

Milliárdokat hozott az amerikai spektrumárverés, kínai eszközök cseréjére költik a pénzt
Több mint 3,5 milliárd dollárt hozott az Egyesült Államok legújabb vezeték nélküli frekvenciaárverése. Az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság, az FCC közlése szerint a bevétel jelentős részét arra fordítják, hogy amerikai távközlési hálózatokból eltávolítsák és lecseréljék a kínai gyártású eszközöket.
Az FCC közleménye szerint a bevételből legfeljebb 3,3 milliárd dollárt a „Rip and Replace” program finanszírozására használnak fel. A program célja, hogy a Huawei, a ZTE és más kínai beszállítók berendezéseit kivonják az amerikai vezeték nélküli hálózatokból.
Az ügy egyszerre szól távközlési fejlesztésről, nemzetbiztonságról és vidéki hálózatok működéséről. Washington évek óta biztonsági kockázatként kezeli a kínai távközlési eszközök jelenlétét az amerikai hálózatokban, és szövetségeseit is arra ösztönzi, hogy hasonló lépéseket tegyenek – számolt be a Reuters a hírről.
Több milliárd dollár mehet a kínai eszközök cseréjére
Az FCC korábban 4,98 milliárd dollárra becsülte a kínai berendezések eltávolításának és cseréjének teljes költségét. A kongresszus korábban 1,9 milliárd dollárt hagyott jóvá erre a célra, majd a finanszírozási hiány kezelése érdekében engedélyezte az egyszeri spektrumárverést.
A mostani árverés az AWS-3 néven ismert, fejlett 5G-szintű vezeték nélküli frekvenciatartományhoz kapcsolódott. A cél az volt, hogy a mobilszolgáltatók újabb frekvenciákhoz jussanak, miközben az árverés bevétele hozzájárul a biztonsági célú hálózatcsere finanszírozásához.
A mostani árverés bevételéből legfeljebb 3,3 milliárd dollárt a „Rip and Replace” programra fordítanak. Ennek célja, hogy az amerikai vezeték nélküli hálózatokból eltávolítsák és lecseréljék a Huawei, a ZTE és más kínai beszállítók berendezéseit.
Az FCC közlése szerint a programban részt vevő szövetségi támogatottak 42 százaléka már befejezte a kínai eszközök eltávolítását, cseréjét és megsemmisítését. A folyamatot ugyanakkor több tényező is lassította, köztük az engedélyezési eljárások, az ellátási lánc problémái, a munkaerőhiány és a szélsőséges időjárás.
Külön engedéllyel tarthatta meg az árverést az FCC
Az Egyesült Államokban 2019-ben írta elő a kongresszus, hogy a szövetségi támogatásban részesülő távközlési szolgáltatóknak el kell távolítaniuk hálózataikból a kínai távközlési berendezéseket. Az intézkedés elsősorban a Huaweihez és a ZTE-hez köthető eszközöket érinti.
A mostani árverés azért is jelentős, mert az FCC utoljára 2022-ben tartott spektrumárverést. A hatóság 2023-ban elveszítette széles körű kongresszusi felhatalmazását a vezeték nélküli frekvenciák értékesítésére, ezért ehhez az aukcióhoz külön kongresszusi engedélyre volt szükség.
Ez azt jelenti, hogy az FCC nem tarthat automatikusan új frekvenciaárveréseket, ha a kongresszus nem ad erre jogi felhatalmazást. A mostani aukciót azért engedélyezték, hogy a bevételből finanszírozni lehessen a kínai távközlési eszközök cseréjét.
Az árverés az AWS-3 néven ismert, vezeték nélküli frekvenciatartományhoz kapcsolódott. A cél az volt, hogy a mobilszolgáltatók újabb frekvenciákhoz jussanak, miközben az aukció bevétele hozzájárul a hálózatbiztonsági program finanszírozásához.
Mi az a spektrumárverés, és miért fontos?
A spektrumárverés olyan eljárás, amelyben az állam vagy a távközlési hatóság meghatározott rádiófrekvenciák használati jogát értékesíti piaci szereplőknek. Ezeket a frekvenciákat használják többek között a mobilhálózatok, az 5G-szolgáltatások és más vezeték nélküli kommunikációs rendszerek.
Egyszerűen fogalmazva. A frekvencia olyan, mint egy láthatatlan útvonal a levegőben, amelyen az adatok haladnak. A mobiltelefonok, bázisállomások és vezeték nélküli hálózatok csak akkor tudnak hatékonyan működni, ha a szolgáltatók megfelelő frekvenciasávokhoz férnek hozzá.
Az árverésen a vállalatok azért licitálnak, mert a megszerzett frekvenciák jobb hálózati lefedettséget, nagyobb kapacitást és gyorsabb adatátvitelt tehetnek lehetővé. A középsávú frekvenciák különösen értékesek, mert egyszerre alkalmasak viszonylag nagy adatkapacitás biztosítására és szélesebb területek lefedésére.
A mostani amerikai árverésnél a frekvenciák értékesítése nemcsak a mobilszolgáltatások fejlesztését szolgálta, hanem egy nemzetbiztonsági program finanszírozását is. A bevétel jelentős részét arra fordítják, hogy a kínai eredetű hálózati eszközöket amerikai szolgáltatók más berendezésekre cseréljék.
A folyamat különösen fontos lehet a kisebb és vidéki szolgáltatók számára. Ezek a cégek korábban gyakran használtak olcsóbb kínai berendezéseket, a cseréjük azonban jelentős költséggel jár. A támogatási program célja, hogy a hálózatok biztonsági átalakítása ne okozzon szolgáltatáskiesést a fogyasztóknál.
A mostani 3,5 milliárd dolláros árverési bevétel így nemcsak egy távközlési piaci tranzakció, hanem az amerikai hálózatbiztonsági politika egyik fontos finanszírozási lépése is.
Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.
Címlapkép forrása: FSC (illusztráció)