Meglepte a piacot Francois Villeroy de Galhau, a francia központi bank első embere, aki a Bloombergnek adott hétvégi interjújában azt nyilatkozta, hogy az Európai Központi Bank valószínűleg ősszel dönthet a monetáris stimulus változtatásáról. Vajon ez euróerősödést hozhat?
Most még nem
Az EKB-ban nincs egyetértés arra vonatkozóan, hogy mikor kellene befejezni az év végéig meghirdetett eszközvásárlási programot – mondta Varga Zoltán, az Equilor elemzője. Emlékeztetve: a tanács tagjai közül egyesek kifejezetten aggódnak a felől, hogy kifutnak az időből és ezzel meglehetősen nagy piaci turbulenciát okozhatnak majd.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Az elemző szerint a mostani nyilatkozat üzenete nem az, hogy ősszel már döntenek, hanem hogy most nyáron még nem döntenek.
A kormányzótanács legközelebb július 20-án ül össze. És a franciák centrum országnak számítanak, tehát szigorúbbak az átlagnál. Korántsem jelenti tehát egy párizsi vélemény, hogy az egyúttal uniós is vélekedés lenne.
Stopvadászat jöhet
Az eszközvásárlási program kivezetése euró erősödéssel járhat, míg a késlekedés eurógyengítő hatású – mondta Varga Zoltán. Hozzátéve: a rövid távú gyengülési hajlamot azonban most még felülírhatják a technikai hatások.

Pénteken ugyanis visszaesett az árfolyam az 1,14-es szint alá, a vegyes, de alapvetően a vártnál kedvezőbb amerikai munkaerőpiaci adatokra. Emiatt jelentősen romlott a technikai kép, ám a nyitott long pozíciót egyelőre mégsem érdemes zárni. Mert 1,15 közelében vagyunk, s erősen sanszos, hogy ezt a szintet még teszteli az árfolyam, mielőtt erőteljesebb negatív korrekció venné kezdetét. Annál is valószínűbb most még a felfelé mozgás, mert a stopvadászok nyilván megpróbálják kiültetni pozíciójukból a vigyázatlan shortosokat.
Mindenesetre a long pozíció stop-szintjét ajánlatos 1,1292-nél fenntartani.