Sötét mód ikon
2026 június 05
Rágalmazás, vagy tényleg mérgező a bébiétel?

Rágalmazás, vagy tényleg mérgező a bébiétel?

A TVE tájékoztatása szerint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (Nébih) együttműködve laborvizsgálat keretében bébiételeket tesztelt. A 11 mintából az Ovko almás-áfonyás bébiétel határértéken felül tartalmazott növényvédőszer-maradékot.

A szlovák Novofruct által gyártott Ovko almás-áfonyás bébidesszertet – amely 5 hónapos kortól ajánlott – az Import Trade Hungary Kft. forgalmazza. A szóban forgó bébiételben a laboratóriumi vizsgálat egy növényvédőszer hatóanyagot, az etofenproxot mutatott ki határérték felett. Emellett egy másik anyagot, az 1,2,3,6-tetrahidroftálimid jelenlétét szintén kimutatták a szakemberek. Ez az összetevő túl volt ugyan a határértéken, ám hivatalosan még beleesett a mérési bizonytalansági tartományba.

Visszahívják a bébiételeket

A közlemény emlékeztet: a hatályos jogszabályok a bébiételekre és feldolgozott gabonaalapú élelmiszerekre alacsonyabb határértéket állapítanak meg. Az egyes szermaradékokból azonban nem tartalmazhatnak kilogrammonként 0,01 milligrammot meghaladó mennyiséget.

A szennyezett bébiételt a Tudatos Vásárlók Egyesülete a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal együttműködve a Tesco Global áruházak Zrt. egyik budapesti boltjában vásárolta. A Nébih írásbeli tájékoztatása szerint az érintett terméket a Tesco valamint a forgalmazó minden érintett kereskedelmi partnertől visszahívta.

Nem az első eset

Az Ovko termékeit nem először kell levetetni a polcokról, 2010 tavaszán egy Tescoban vásárolt almás-málnás bébidesszertben találtak határérték felett kaptánt – jegyzi meg a közlemény.

A teszt különlegessége, hogy a vizsgálat költségeit a TVE adományként gyűjtötte össze a szimpatizánsai révén, majd a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ingyenesen vállalta 10 minta laboratóriumi vizsgálatát – tartalmazza a tájékoztatás.

Rágalmazás?

Nemes Tibor, az Import Trade Hungary Kft. ügyvezető igazgatója MTI-hez kedden este eljuttatott közleményében úgy véli, a TVE célja, hogy lejárassa terméküket egy olyan jegyzőkönyv alapján, ami 50 százalékos mérési bizonytalanságot tartalmaz.

Nemes Tibor rámutatott: „az ügy furcsaságához tartozik, hogy nem történt meg az ellenminta-vétel, ami a bizonyíthatóság egyik alapkövetelménye, valamint egy folyamatban lévő vizsgálatról szivárogtak ki a Nébihtől információk, amikor még az ügyben semmiféle elmarasztaló határozat nem született”.

Lejárató kampány?

Hozzáfűzte, hogy cégük az alapanyagok mindegyikéről akkreditált labortól származó bevizsgálási jegyzőkönyvekkel rendelkezik, amelyet a Nébih rendelkezésére bocsátottak. 2013-ban 22 esetben összesen 30 féle cikküket vizsgálta a Nébih, és egyetlen esetben sem talált semmit a termékekben – jelezte.

Az ügyvezető igazgató megfogalmazása szerint portál tudatos lejárató kampányba kezdett a termékük ellen. „Nem adták meg számunkra azt a lehetőséget sem, hogy a véleményünket az ő cikkükkel egyszerre tegyük közzé” – írta. Megjegyezte: a cikkben elmulasztották kiírni, hogy itt egyetlen gyártási tételről van szó, és egy le nem zárult vizsgálatról, emellett olyan hatóanyagot is említenek (kaptán), amelyet a vizsgáló labor nem is mutatott ki.

Az ügyben az Import Trade Hungary Kft. büntetőfeljelentést tesz hitelrontás miatt.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.