A Roszszelhoznadzor tájékoztatása szerint az orosz állat- és növény-egészségügyi hatóság tisztviselői Szalkai Gáborral, a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettesével „technikai egyeztetést” folytattak Moszkvában. A konzultáción az Oroszországba érkező virágszállítmányok növény-egészségügyi hitelesítéséről volt szó.
A megbeszélésen részt vett az Európai Unió oroszországi képviseletének mezőgazdasági kérdésekben illetékes munkatársa, Tarasz Briedisz is. A magyar tárca képviselője arról tájékoztatta a Roszszelhoznadzort, hogy augusztus elsejével leállította a Hollandiából származó vágott virágok növény-egészségügyi hitelesítését.
Az orosz híradás szerint Szalkai Gábor elmondta, hogy Magyarország osztja az orosz aggodalmakat, és kész biztosítani az Oroszországba exportált virágtermékek szigorú növény-egészségügyi ellenőrzését. Magyar hitelesítéssel érkezik Oroszországba a virágbehozatal 2 százaléka. Az idén 781 esetben jutottak be fertőzött virágok az Európai Unió tagállamaiból Oroszországba. Ezért augusztus 10. óta a hollandiai vágott virágokat csak laboratóriumi növény-egészségügyi vizsgálatok eredménye alapján engedik be az országba.