Sötét mód ikon
2026 június 28
Növelje Svájc az aranytartalékát?

Növelje Svájc az aranytartalékát?

A helvéteknek arról kell véleményt mondaniuk, hogy a svájci központi bank növelje-e az arany arányát tartalékain belül 20 százalékra, a mostani 7,8 százalékról (ez 1040 tonnát jelent), hogy megállítsa a sárga nemesfém eladását és az aranyat az országban tartsa.

Ideje megvizsgálni a közvélemény hozáállását

Ole Hansen, a dán Saxo Bank vezető árupiaci stratégiája szerint lassan ideje elkezdeni megvizsgálni a közvélemény hozzáállását a referendumhoz. Jelenleg a világszerte meglévő geopolitikai feszültségek és az európai gazdaság növekedésével kapcsolatos aggodalmak sem lehetnek elegendőek ahhoz, hogy meggyőzzék a svájciakat arról, biztonsági okokból a helvét központi banknak több aranyat kellene tartania – véli Hansen. Viszont a szeptember 18-ai skót népszavazás megmutatta, hogy a hangulat nagyon rövid időn belül képes drámaian megváltozni.

Az a tény, hogy az aranytartalék növeléséről népszavazást tartanak, azt sugallja, van támogatás ezen elképzelés mögött. Bár a svájci kormány és jegybank 2013 áprilisában visszautasította az aranytartalékok növelésének ötletét, az ultrakonzervatív Svájci Néppártnak sikerült több mint 100 ezer aláírást összegyűjtenie a népszavazás kiírásához.

Mi lenne, ha…

„Mostantól kezdve az aranypiac valószínűleg egyre nagyobb figyelmet kezd fordítani a referendumra” – mondta Hansen.

Amennyiben a népszavazáson többséget kapnának az igenek, akkor a svájci központi banknak a következő három évben 1500 tonna aranyat kellene vásárolnia, ez megegyezik a világ éves aranytermelésének a felével – tette közzé az UBS szeptember 24-én publikált kutatásában, ami ugyanakkor azt is kimutatta, hogy a helvét népszavazás az országon kívül eddig alig kapott figyelmet- írta a Conclude Daily Gold.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.