Sötét mód ikon
2026 június 10
Nem várható a jüan erősödése

Nem várható a jüan erősödése

A CICC (China International Capital Corporation Limited) jelentése szerint a jüan jelenlegi értéke közel jár a dollárral szembeni egyensúlyához, emellett a kínai központi bank sem engedi majd a valuta jövőbeni jelentős felértékelődését. A pénzintézet tanulmányában úgy véli: idén december végéig a jüan legfeljebb 6,27-es szintre erősödik a dollárral szemben, s az árfolyam 2013 végén is hasonlóan alakul majd.

A kérdés az elmúlt hetekben előtérbe került, október végén és november elején ugyanis a jüan értéke a napközbeni kereskedés során többször is évtizedes rekordokat döntött, a kínai valuta július vége óta két százalékkal erősödött a dollárhoz képest, szeptember óta pedig folyamatos erősödést mutat.

A trendet a monetáris politikák világszintű enyhítése, a gazdasági kilátások erősödése, valamint a Kínába beáramló külföldi tőke mennyiségének növekedése is táplálja, ezen túl hozzájárul az amerikai elnökválasztás miatt gyengülő dollár is. A kínai központi bank (PBoC) pedig nem tett lépéseket az erősödés ellensúlyozására – teszik hozzá.

A CICC szerint a PBoC viselkedése „figyelmet keltő”, ugyanakkor hosszabb távon nincs ok arra, hogy az erősödést támogassa. A monetáris enyhítések hatása szintén kifullad majd egy idő után, és a gazdasági helyzet is úgy alakulhat, hogy az erősödésre nem lesz elég alap a jövőben.

A kérdés megosztja az elemzőket, akik a hosszú távú kilátásokról – a kínai hatalomváltás és az amerikai elnökválasztás hatásai, valamint a világgazdasági bizonytalanságok miatt – csak óvatosan nyilatkoznak. Nem így tett a pekingi székhelyű, magánkézben lévő West Brothers Gazdaságkutató Intézet, amely hétfői jelentésében azt jósolja: a következő öt évben 10 százalékkal értékelődik majd fel a jüan a dollárhoz képest, vagyis 2017-re a múlt hét végi 6,24-es szinttel szemben 5,7-es szint várható. A Cajhszin kínai pénzügyi és gazdasági magazin által idézett tanulmány szerint erre mozgásteret a kínai gazdaság várhatóan 7,5 százalékos és az Amerikai Egyesült Államok várhatóan 2 százalékos éves növekedési üteme közti különbség biztosít.

A jelentés megjegyzi: a 2005-ös kínai árfolyamreform óta a jüan 32 százalékot erősödött a dollárral szemben, GDP-je 123 százalékkal nőtt, miközben az Egyesült Államok bruttó hazai terméke mindössze 11 százalékkal tudott bővülni.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.