Ezen a nyáron az Audi bemutatja új szedán A8-asát, az új luxus zászlóshajóját, ami mind jogi mind pedig technológiai szempontból feltérképezetlen területre löki az autonóm vezetési technológiát. Az új A8-as hármas szintű autonóm jármű lesz.
A Volvo eközben nem nagyon töri össze magát, hogy biztonságossá tegye hármas szintű járműveit.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”103″]
Hogy is vannak a szintek?
Hogy mit is jelentenek a szintek? Egyre többet fogunk majd olvasni róluk az önvezető autók terjedésével.
A hármas szintű autókba, mint az A8-as, leveheted majd a lábad a pedálokról, és a kezed a kormányról. Ha azonban az autó szól, át kell venned az irányítást.
A négyes szintű autók már nagyobb felelősséget vállalnak, és ha kéri is az irányítás átvételét, akkor sem lesz muszáj megtenni. A vezető biztonságosan aludhat is a kocsiban.
A kettes szintű autók, mit a Tesla S és X modellje, soha nem vállal felelősséget a vezetésért, és a kezedet mindig a kormányon kell tartani.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Biztonságos vagy nem?
„Az új A8-cal első alkalommal indítunk útjára egy igazi, hármas szintű önvezető autót. Az autó vállalni fogja a felelősséget, de minden eshetőségre fel kell készülni. Csak semmi alvás” – mondta Dietmar Voggenreiter, az Audi igazgatóságának egyik tagja.
Voggenreiter szerint az új A8-as például átvezethet egy közlekedési dugón is, anélkül, hogy oda kéne figyelnünk. Ez a reggeli csúcsban nem lenne hátrány.
A Volvo szerint azonban nem lesz teljesen biztonságos egy hármas szintű autó, mivel az autó bármelyik pillanatban mondhatja, hogy vedd át az irányítást. Az A8-as 7 másodpercet hagy a vezetőnek, hogy átvegye az uralmat az autó felett. Ez lehet a rossz látási viszonyok, rendszermeghibásodás, egy előre tervezett átadás, és még rengeteg más miatt is.
Az még nem tiszta, mi történik, ha a sofőr nem veszi át az uralmat az autó felett, mikor az kéri.
Eltérő stratégiák
A Volvo stratégiája, hogy kihagyja a hármas szintű autókat, és 2021-re egy négyes szintűvel akar előállni.
„Nem találtunk megoldást a biztonságra, ha a kocsi átadja a vezetőnek az irányítást” – mondta Marcus Rothoff.
Ha a vezető nem tudja, vagy akarja átvenni az irányítást az autó fölött, a Volvo négyes szintű autója folytatni fogja az utat, amíg nem talál egy biztonságos helyet, ahol megállhat.

Mi a következő lépés?
Nem csak az Audi és a Volvo próbálja kitalálni, mi legyen a következő lépés az önvezető járművek számára. A Ford és a Google is hasonlóképpen gondolkodik mint a Volvo. Nemrég ők is azzal az ötlettel álltak elő, hogy kihagyják palettájukból a hármas szintű autókat.
A Tesla, a Mercedes, a BMW és a General Motors azonban az Audihoz hasonlóan a hármas szintű autókkal próbálkozik.
Csak mert a technológia készen áll, nem azt jelenti, hogy a törvény is. A jogszabályok mindenhol mások, akár országon belül is.
„Ez a nagy kérdés. A műszaki megoldás megvan, de akkor még ott vannak a jogszabályok is” – mondta Voggenreiter.
Lankadhat az új Audisok figyelme majd vezetés közben? És melyik lesz az a szint, ahol elszundíthatunk, vagy lecsekkoljuk e-mailjeinket?
2018-ra az A8-asok már a márkakereskedésekben lesznek, addigra tudni fogjuk a választ.