Kellemes meglepetéssel szolgált a Daimler gyorsjelentése. Bár az összkép, várakozáson felüli, erősen felhőzik a vállalat jövőképét a tengerentúli kilátások.
Húztak a Mercik – fékeztek a buszok
A német autógyártó a vártnál jobb eredményekről jelentett, hiszen az árbevétel 4 százalékkal, 38,6 milliárd euróra emelkedett, ami kismértékben felülmúlta a piaci várakozásokat – mondta Kovács Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Hozzátéve: a bevétel megoszlásánál, ahogy arra számítani lehetett, a Mercedes-Benz személyautók rekordértékesítései pozitívan hatottak. Ellenben a második legnagyobb részleg, azaz a teherautó üzletág esetében 19 százalékkal esett vissza a bevétel.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”99″]
Mint mondta, a tisztított üzemi eredmény 3,66 milliárd euróról 4,04 milliárd euróra ugrott, jócskán felülmúlva a konszenzust. A Daimler szerint a SUV eladások, valamint az E-osztály jó teljesítménye javította az eredményt, ugyanakkor a teherautó és busz részlegek a tavalyinál gyengébb eredményeket mutattak.
Magasra tették a lécet
A piac számára kulcsfontosságú üzemi eredményhányad a személyautó szegmensben 11,8 százalékra javult a tavalyi 10,5 százalékos szinthez képest. Ezzel a Daimler magasra tette a lécet a konkurencia számára. Az egy részvényre jutó profit a várt 2,19 euróval szemben 2,43 euróra emelkedett.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Borongós Amerika
A Daimler jelentésére ugyanakkor árnyékot vet, hogy az előzetes várakozással ellentétben az éves árbevétel idén aligha haladja meg a 2015-ös értéket. A cég szerint nagyjából a tavalyi szintet hozhatják. A tisztított üzemi eredmény továbbra is kismértékben meghaladhatja a tavalyi értéket.
A Daimler nem lát további növekedési potenciált az amerikai piacon, a NAFTA országok esetében csökkenő bevétellel számolnak. Kína ellenben továbbra is kiemelkedő növekedési számokat hozhat, mellyel párhuzamosan a nyugat-európai értékesítés is javulhat.
Csak a BMW?
Érdemes odafigyelni a Daimler tengerentúli számaira, hiszen az amerikai piacon a második legjobban teljesítő német cégről van szó. Látni kell, hogy az éllovas BMW azért van könnyebb helyzetben, mert Kaliforniában fejlesztő központtal és gyártó bázissal is rendelkezik, ami költséghatékonyságot biztosít a cégnek. Míg a VW csak az Audival tud virítani a tengerentúlon.