2025 november 18
Rakétazápor Kijev felett, NATO készültség Lengyelországban – Eszkalálódik a háború?

Rakétazápor Kijev felett, NATO készültség Lengyelországban – Eszkalálódik a háború?

Oroszország vasárnap hajnalban az elmúlt hetek legnagyobb légicsapását mérte Ukrajnára, Kijevben legalább egy halálos áldozatot és több sebesült a hajnali rakétazápor után. A támadások miatt Lengyelország és NATO-szövetségesei légvédelmi készültségbe helyezték repülőgépeiket.

Lengyel vadászgépek emelkedtek a levegőbe – Orosz rakétatámadás rázta meg Kijevet

Vasárnapra virradóra széleskörű orosz rakétatámadás érte Ukrajnát, különösen a nyugati régiókat és Kijevet. Kijev több kerületében is robbanások voltak, tüzek keletkeztek, és az infrastruktúrában is súlyos károk keletkeztek– számolt be a légitámadásról a Reuters.

Az ukrán hatóságok megerősítették: egy ember meghalt, három pedig megsebesült a támadások során.

NATO-reakciója, a lengyel vadászgépek a levegőbe emelkedtek

A támadás súlyosságára való tekintettel Lengyelország – és több NATO-ország – is légvédelmi készültséget rendelt el. A lengyel fegyveres erők műveleti parancsnoksága közölte, hogy a lépés célja a lengyel légtér védelme, különösen az Ukrajnával határos területeken.

„A megtett lépések célja a veszélyeztetett területekkel határos régiók biztonságának biztosítása” – közölték hivatalos csatornáikon.

Tűzszünetről tárgyaltak, de rakéták érkeztek

Az újabb támadás különösen feszültséget kelt annak fényében, hogy az Egyesült Államok a múlt hónap végén két tűzszüneti megállapodásról számolt be Oroszország és Ukrajna között – az egyik állítólag az energetikai infrastruktúrák kíméletéről szólt volna.

Az orosz támadás most épp ezek ellen irányult: drónokat és rakétákat vetettek be több ukrán energetikai célpont ellen is.

Egész Ukrajnában megszólaltak a szirénák

A légiriadó vasárnap hajnali 4 órakor az egész országra kiterjedt, és a légierő figyelmeztetése szerint több hullámban érkeztek rakéták. A Nyugat-Ukrajnát érő csapások közelsége miatt a NATO-tagállamok, köztük Lengyelország, komoly biztonsági intézkedéseket léptettek életbe.

Az orosz támadás nemcsak Ukrajnának, hanem a térség biztonságának is üzenet lehetett. Lengyelország légvédelmi reakciója is mutatja, hogy a háború határai egyre közelebb kerülnek a NATO-övezethez – és a tűzszüneti remények helyett most újabb eszkaláció fenyeget.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér



Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója, ahol gazdasági témájú cikkeket ír, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Médiaworksnél dolgozott újságíróként, és megfordult a Világgazdaság, Magyar Nemzet, Bors, Ripost vagy Metropol oldalain. Tapasztalata kiterjed a gazdasági, kulturális, valamint közösségi hírek szerkesztésére, és szoros kapcsolatban áll a napi gazdasági eseményekkel.Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Rendszeresen vett részt sajtóeseményeken, ahol interjúkat, tudósításokat és beszámolókat készített, sőt videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Pályafutását művészeti menedzseri és újságírói diplomával kezdte, majd a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Két évig műsorvezetőként dolgozott filmes témájú podcasteken. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, ahol sikeres reklámkampányokat szervezett és PR területen szerzett tapasztalatokat. Ezen kívül dizájnerként és kulturális menedzserként is több projektben vett rész sikeresen. Gyöngyvér fiatal korában táncművészként dolgozott nemzetközi filmekben szerepelt és modern darabokban működött közre.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.