Latin Amerika harcot indított az úgynevezett gyors ételek (fast foods) ellen. A kontinens sok országában immár politikai programok részévé vált a küzdelem a zsíros és cukros ételek ellen.

Ledőltek az első dominók
Ősz végén Mexikó ,,lépett”, nyolc százalékos különadót vetett ki az olyan egyébként csomagolt élelmiszerekre, mint a burgonyaszirom és egy százalékot a cukortartalmú italok literére. A minap jelentette be Ecuador, hogy az élelmiszereken fel kell tüntetni a zsír és cukortartalmat. Korábban már megtiltotta Peru, Uruguay és Costa Rica a népiesen Junk Food-nak (hulladék élelmiszernek) nevezett étkek forgalmazását az állami iskolákban.
Az első dominók ledőltek, s szinte bizonyos, hogy borulnak még továbbiak is. Megfigyelők Dél Amerikát már-már hatalmas élelmiszer laboratóriumnak aposztrofálják, amelynek segítségével a politika igyekszik rákényszeríteni a lakosságot az egészséges életmódra. Ebben a helyzetben a mexikói adószigorítás különösen fájó a multinacionális vállalatoknak, állapította meg nemrég a Wall Street Journal, mivel az eladott üdítőital mennyiségét tekintve, ez az ország a Coca Cola számára a második legfontosabb piac a világon.
Mexikó iskolapéldát teremtett
Megkérdezték a dél-amerikai ügyről a szakembereket is. Barry Popkin, az Észak-Karolinai Egyetem professzora úgy nyilatkozott, szerinte a mexikói különadó kivetése ,,iskolát teremt” a kontinensen. A példát más országok is hamarosan alkalmazzák majd. A világ kövér című könyv szerzője azt mondta: egy éven belül kiderül valóban ragadós-e a példa.
Szinte bizonyos, hogy a dominóeffektus folytatódik. A kolumbiai egészségügyi miniszter már azzal a gondolattal játszadozik a nyilvánosság előtt, hogy másolnák a mexikói példát.
A helyzet persze bonyolultabb a látszatnál. Chilében például megtiltotta tavaly a törvényhozás a gyorsételek és gyermekjátékok együttes árusítását. Amikor azonban az illetékes miniszter a döntést átültette a gyakorlatba,úgy engedélyezte dolgot, hogy azok a játékok és matricák mégis árusíthatók az ominózus élelmiszerekkel, amelyek arra megfelelő engedéllyel rendelkeznek.

Vitatkoznak az érintett vállalatok
A döntésekkel persze az élelmiszereket forgalmazó vállalatok is vitatkoznak. A Woods Staton, amely a legnagyobb dél-amerikai és Karib térségi McDonalds éttermeket üzemeltető céget, az Arcos Dorados holdingot vezeti azzal érvel, hogy nála egyensúlyban van a kínálat. Figyelembe veszik az ételeik összeállításánál a diétás szempontokat is. Arról nem is beszélve, hogy azokon a vidékeken, ahol ők forgalmaznak, az emberek nagyobb része nem engedheti meg magának, hogy McDonalds-ban étkezzen.
Akárhogy is lesz, a kocka el van vetve. Szakemberek szerint Dél-Amerikában az következik majd be a zsíros és cukros ételek forgalmazásában mint, amit Európában a dohánytermékek korlátozásakor tapasztaltunk. Egyre több ország csatlakozik majd a törekevésekhez.