Itt az idő
A 19 tagországban 1,1 százalék, 2013 szeptembere óta a legnagyobb volt az éves infláció decemberben a novemberi 0,6 százalék után. Az EKB-nak a 2 százalékos inflációs célját évek óta nem sikerül teljesítenie. Az EKB a deflációval szembeni küzdelem részeként tavaly márciusban 0,05 százalékról nulla százalékra csökkentette az alapkamatot, és több mint ezer milliárd eurót pumpált a gazdaságba kötvényvásárlási programja keretében.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”103″]
Stefan Bielmeier, a DZ Bank vezető közgazdásza szerint „eljött az ideje a normális monetáris politika visszaállításának”. Most esély van kamatot emelni – tette hozzá.
Marcel Fratzscher, a DIW kutatóintézet vezetője pedig arról beszélt, hogy minél közelebb kerül a két százalékhoz az infláció, annál hamarabb emelhet kamatot az EKB.
Isabel Schnabel, aki a német kormány gazdasági tanácsadó testületének az egyik tagja, azt mondta, hogy „véget kell vetni ennek a nagyon laza monetáris politikának”.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
A kisbetétesek járnak rosszul
Németországban a decemberi uniós harmonizált fogyasztói árindex (HICP) 1,7 százalék volt, több mint három éve a legmagasabb a novemberi 0,7 százalék után – kedden közölt adat szerint.
Aznap Clemens Fuest, az ifo német gazdaságkutató intézet elnöke azt mondta, hogy ha a némethez hasonlóan alakult az infláció az euróövezetben is, akkor az EKB-nak márciusban le kell állítania kötvényvásárlási programját.
Német lapokban szakértők különösen arra hegyezik ki bírálataikat, hogy a német betétesek hatalmas pénzeket veszítenek az ultra alacsony kamatok mellett. Kiszámolták, hogy ha idén marad az EKB nulla százalékos alapkamata, a német betétesek 36 milliárd eurót veszítenek.