2025 április 22

Jól harcolunk a munkanélküliség ellen

Uniós összehasonlításban jók vagyunk

Az Eurostat szerdai közlése szerint áprilisban 9,7 százalékos volt a munkanélküliségi ráta a 28 tagországból álló Európai Unióban, a 19 tagállamból álló eurózónában pedig 11,1 százalékos. Az államtitkár kiemelte, hogy a 7,3 százalékos áprilisi magyar munkanélküliségi ráta uniós összehasonlításban nagyon jó.

A csökkenő munkanélküliség okai között említette a versenyszféra foglalkoztatási igényének bővülését, illetve azokat a programokat, akciókat, amelyeket a kormány az elmúlt időszakban indított, mint például a munkahelyvédelmi akcióterv, az első munkahely garancia program vagy a fiatalok vállalkozóvá válását segítő intézkedések. Ezek az eszközök mára beértek, és jelentősen tudták bővíteni a foglalkoztatást a versenyszférában – közölte Czomba Sándor.

Megelőztük Svédországot is

A nemzetgazdasági tárca közleményében felhívta a figyelmet, hogy már több mint két éve az EU átlaga alatt van a magyar munkanélküliség. Magyarországon 2014. áprilisa és 2015. áprilisa között 0,5 százalékponttal, 7,8 százalékról 7,3 százalékra csökkent a munkanélküliség. Ezzel olyan régi uniós országokat előzött meg, mint Svédország, ahol 7,7, Belgium, ahol 89,5, Finnország, ahol 9,4, illetve Franciaország, ahol 10,5 százalékos volt a munkanélküliségi ráta – emelte ki az NGM, hozzátéve, hogy hat tagállamban nőtt a munkanélküliség szintje az elmúlt egy év alatt.

A minisztérium hangsúlyozta azt is, hogy a magyar fiatalok 19,3 százalékos munkanélkülisége is kedvezőbb a 20,7 százalékos európai átlagnál, miközben Görögországban 50,1, Spanyolországban 49,6, Horvátországban 45,5, Olaszországban pedig 40,9 százalékos ifjúsági munkanélküliséget mért az Eurostat.

Az NGM közleményében úgy fogalmaz, hogy Magyarország nemzetközi összehasonlításban is figyelemre méltó teljesítménye a kormány olyan hatékonyan működő foglalkoztatási programjainak is köszönhető, mint például a lakhatási támogatás, a kis- és középvállalkozások munkahelyteremtését támogató pályázat, illetve a segély helyett munkát biztosító közfoglalkoztatási programok. Mindezek a gazdasági növekedéssel párhuzamosan folyamatosan javítják az ország foglalkoztatási helyzetét – közölte a tárca.