Sötét mód ikon
2026 június 26
Ismét GMO-szennyezett vetőmagra bukkantak

Ismét GMO-szennyezett vetőmagra bukkantak

A tárca közleménye szerint a 34 tonna, árutermesztésre szánt vetőmagtételre a kockázatértékelés alapján végzett ellenőrzések során találtak rá a megyei kormányhivatal szakemberei.

Az Alaptörvény írja elő a mentességet
Magyarország GMO-mentességét az alaptörvény is rögzíti. Ennek biztosításához a vonatkozó rendeletek alapján a Nébih, illetve a megyei kormányhivatalok vetőmag-felügyelői vetőmag előállítóktól, feldolgozóktól és forgalmazóktól egyaránt bármikor mintát vehetnek GMO-szennyezettséget ellenőrző vizsgálatokhoz – hangsúlyozta az FM.

Évente átlagosan a belföldi előállítású tételek 5 százalékát, az import tételek 10 százalékát választják ki kockázatértékelés alapján GMO vizsgálatra. Februárban a Jász-Nagykun-Szolnok megyei kormányhivatal vetőmag-felügyelője összesen 11 kukoricatételt jelölt ki GMO-ellenőrző vizsgálatra a Törökszentmiklósi Mg Zrt. Szenttamási vetőmag-előállító és feldolgozó üzemben tartott hatósági ellenőrzés során.

A hibridkukoricával volt a gond

A Nébih központi vetőmagvizsgálati laboratóriumába beküldött mintákból az egyik hibridkukorica vetőmagtételnél GMO-szennyezettséget állapítottak meg. A szennyezettséget az ellenőrző vizsgálatok is megerősítették, és kimutatták a MON 88017 genetikai módosítást. A laboratóriumi eredmények alapján a Nébih haladéktalanul eljárást kezdeményezett a vetőmagtétel fémzároltatójával, a Bázismag Kft. Martonvásárral szemben.

Csak egy tételük érintett
Egy esetben talált a hatóság GMO-szennyezett vetőmagot az ez év februárjában zajlott hatósági vizsgálat eredményeképpen a 11 kukoricatételből – közölte a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. (TM Zrt.).

Bérfeldolgozásra vitték be a vetőmagot

Tájékoztatásuk szerint az érintett 34 tonna vetőmag a termeltető tulajdonát képezte. A szóban forgó tétel bérfeldolgozás és csomagolás miatt került be a TM Zrt. vetőmagüzemébe.  Az említett tétel szántóföldi előállításában a TM Zrt. nem vett részt. A feldolgozást és csomagolást követően a termeltető a vetőmagot elszállíttatta. A TM Zrt. vetőmagüzeme eddigi működése alatt GMO-szennyezett vetőmagot még nem találtak.

Megsemmisítik a vetőmagot
A vetőmagot hatósági zár alá helyezték és hamarosan megsemmisítik – tájékoztatta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) szerdán az MTI-t. A tárca közleménye szerint a 34 tonna, árutermesztésre szánt vetőmagtételre a kockázatértékelés alapján végzett ellenőrzések során találtak rá a megyei kormányhivatal szakemberei.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.