2023 szeptember 21

Ilyennek látják a német gazdaságot a kutatók

A német gazdaság az idén 1,3 százalékkal, jövőre pedig 1,2 százalékkal nő majd a kutatóintézetek közös 2014 őszi előrejelzése szerint. Az intézetek fél évvel ezelőtt az idei évre még 1,9 százalékos, 2015-re pedig 2,0 százalékos német GDP-növekedést jeleztek előre.

Növekedésösztönző lépésekre van szükség

A kutatók a német gazdasági aktivitás lassulását állapították meg. A második negyedévben a gazdasági teljesítmény csökkent, a harmadik negyedévben pedig stagnált. A belső és a külső kereslet egyaránt gyenge, a fogyasztói hangulat számottevően romlott, a vállalatok pedig ódzkodnak új beruházások mellett elkötelezni magukat. A világgazdaság szerény növekedése és az euróövezeti térségből hiányzó növekedési impulzusok egyaránt hátráltatják a német gazdasági növekedés beindulását.

Mindezekre figyelemmel a német gazdaságkutató intézetek egyhangúlag a növekedést ösztönző és a befektetési környezetet javító intézkedések alkalmazása mellett foglaltak állást.

A gazdasági ciklusok eltérő alakulásával összefüggésben az idén elkezdett távolodni egymástól a fejlett régiók egyes térségeiben a monetáris politika orientációja. Az Egyesült Államok a zéró-közeli kamatpolitikából a szigorítás felé, az Európai Központi Bank (EKB) viszont ezzel ellentétes irányba, az enyhítés felé hajlik.

A költségvetési politika a kutatóintézetek előrejelzési távlatán belül a fejlett gazdaságok többségében egyre enyhülő mértékben ugyan, de alapvetően restriktív marad.

A világgazdasági fellendülés visszafogott ütemben halad tovább, ezért exportkeresleti oldalról nem várható lényeges gazdaságösztönző behatás. Az Oroszországgal szembeni szankciók nyomán kialakult politikai konfliktus is árnyékot vet a gazdasági növekedési kilátásokra és hátráltatja a vállalatok beruházási aktivitásának a javulását.

Visszafogottak a kilátások

A német gazdaság növekedés kilátásai meglehetősen visszafogottak. A harmadik negyedévben a gazdasági teljesítmény stagnálására lehet számítani, az ipari termelésben pedig újabb csökkenés várható. A főbb makrogazdasági indikátorok arra utalnak, hogy ez a helyzet rövid távon is fennmarad.

A gazdasági teljesítmény gyengülésének első jelei megjelentek már a munkaerőpiacon is: lassult a foglalkoztatás növekedésének üteme, és kissé nőtt a regisztrált munkanélküliek száma. Az infláció alacsony, szeptemberben a fogyasztói árak mindössze 0,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az éves fogyasztói árindex az idén egy százalék körül lehet.

Nem lesz elég, amit az EKB ígért

A gazdasági kilátásokat a kormány gazdaságpolitikája sem javítja, a kutatóintézetek szerint a szövetségi minimálbér bevezetése hátráltatja a gazdasági növekedést. A szövetségi kormány emellett messze nem használja ki pénzügyi lehetőségeit a beruházások finanszírozására. Mindezek együtt a magángazdaság beruházási hajlandóságát is gyengítik. A GDP idén 0,3 százalékára 2015-ben pedig 0,1 százalékára tervezett költségvetési többlet tükrében a kormány sokkal többet tehetne az adóterhek csökkentése terén is.

Az EKB monetáris politikája elméletileg az euróövezeti gazdaság ösztönzését tűzte ki célul, az újonnan bejelentett intézkedéseknek azonban vajmi kevés pótlólagos ösztönző hatással lesznek a német kutatóintézetek egybehangzó véleménye szerint.

Mivel Németországban a belső kereslet gyenge növekedésétől már nem várható a romló külkereskedelmi kilátások ellentételezése, a kormánynak a gazdasági növekedés támogatása érdekében kedvezőbb beruházási környezetet kellene teremtenie. A költségvetés bevételi oldalán az adóztatási rendszert kellene a növekedés szolgálatába állítania, a kiadási oldalon pedig infrastrukturális és humántőke-beruházásokkal kellene elősegítenie a növekedés beindulását – javasolják közös őszi gazdasági elemzésükben a vezető német gazdasági kutatóintézetek.