Sötét mód ikon
2026 június 09
Hektikus napja lehet Európának

Hektikus napja lehet Európának

Felfelé indult Európa

A kereskedés kezdetén az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,41 százalék, az európai FTSE Eurofirst 300 index 0,44 százalék emelkedést mutatott. A frankfurti DAX index 0,39 százalék, a londoni FTSE-100 index 0,22 százalék, a párizsi CAC-40 index 0,37 százalék nyereséget ért el a kezdésben.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX  27 828,01 ponton nyitott szerdán. A keddi záró értékéhez képest nem változott.

Az olaj ára emelkedett, a Brent 0,42 százalékkal hordónként 47,30 dollárra, a WTI 0,67 százalékkal 45,20 dollárra.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”99″]

Piacbefolyásoló hatással a szerdai tőzsdei kereskedésben az Eurostat júliusi euróövezeti ipari termelési adatai lehetnek. A hangulatot azonban alapvetően a Fed jövő heti kedd-szerdai kamatdöntő ülését megelőző kivárás határozza meg. A Fed illetékesei nagyban eloszlatták a piac kamatemelési várakozásait, ami hétfőn nagy árfolyamemelkedést váltott ki az amerikai piacokon.

Ázsia folytatta a mínuszokat

A keddi árfolyamcsökkenés a szerdai tőzsdei kereskedés ázsiai kezdetekor is többé-kevésbé folytatódott, a határidős indexjegyzések alapján Európában azonban már a nyitáskor az előző napi veszteségek mérsékelt, 0,3 százalék körüli pozitív korrekciójára lehet számítani.

Az európai kereskedés kezdete előtt másfél órával Tokió 0,6 százalék veszteségben járt, Hongkong viszont 0,2 százalék nyereséget mutatott. A kínai tőzsdék a csütörtökön kezdődő ünnepi szünnapot megelőzően gyengültek kissé, a sencseni és sanghaji piacok közös indexe, a CSI300 0,4 százalékkal csökkent. Szöul szerdán zárva tart.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Bizonytalan kereskedés

Nyitásban emelkedésre, majd bizonytalanságra számítanak a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) szerdán az elemzők. Sinka Csaba, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint marad a hektikus, változékony hangulat a piacokon. A nyugat-európai tőzsdéken emelkedésre lehet számítani, így vélhetően nyitáskor a magyar piacon is inkább a vevők jelennek meg.

Fontosabb makrogazdasági adat nem várható, a nap további részében a bizonytalanság lesz jellemző a kereskedésre – mondta.

Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője közölte, hogy továbbra is negatív hangulat uralkodik a világ tőzsdéin, ahogy közeledik a jövő héten az amerikai jegybank kamatdöntő ülése.

A Mol árfolyamára továbbra is nyomást gyakorol a csökkenő olajár, az OTP-t a csok-program és a hitelezés élénkítésével kapcsolatos hírek mozgathatják, bár a konkrétumok még nem ismertek – jelezte kommentárjában.

Az olaj rántotta le az indexeket

Kedden az európai és az amerikai indexek indexek nagy veszteséggel zártak. Az európai és amerikai piacokon az árfolyamvesztésre, a korábban elért erősödésből kivehető árfolyamnyereség lefölözésére az olajár gyengülése adott okot a befektetőknek kedden. A referenciaárnak tekintett olajfajták világpiaci ára két-három százalékkal is csökkent, miután a Nemzetközi Energiaügynökség lefelé módosította a világpiaci kereslet idei és jövő évi növekedési ütemére adott előrejelzését, amiből a piaci túlkínálat jövő év első felére való elhúzódására lehetett következetni.

A vezető euróövezeti vállalatok részvényeit követő EuroStoxx50 index 1,26 százalékkal, a legnagyobb európai cégek részvényeit tartalmazó FTSE Eurofirst 300 index pedig 1,03 százalékot veszített. A frankfurti DAX index 0,43 százalékkal gyengült, a londoni FTSE-100 index 0,53 százalékkal, a párizsi CAC-40 index 1,19 százalékkal.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 339,56 pontos, 1,21 százalékos csökkenéssel, 27 828,01 ponton zárt kedden, a részvénypiac forgalma 7,7 milliárd forint volt.

Az amerikai tőzsdék szintén nagy veszteséggel fejezték be a keddi kereskedést, a DJIA-30 1,41 százalékkal, az S&P-500 index 1,48 százalékkal, a Nasdaq Composite 1,09 százalékkal csúszott le.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.