Sötét mód ikon
2026 június 08
Mélabús napot zárt Európa

Mélabús napot zárt Európa

Vörösben egész Európa

A londoni FTSE-100 1,16 százalékos, a frankfurti DAX-30 1,77 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 2 százalékos mínuszban fejezte be a napot. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 2,05 százalékkal, a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1,62 százalékkal gyengült. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 689,02 pontos, 2,60 százalékos csökkenéssel, 25 830,59 ponton zárt hétfőn.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”81″]

Összességében a befektetők kedvét szegte a tíz nap múlva esedékes EU-tagságról szóló brit népszavazás bizonytalan kimenetele és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerdai kamatdöntésével kapcsolatos ellentétes előjelű szakértői várakozás. A nap legnagyobb vesztesei a gazdaság alakulására legérzékenyebb ágazatok, az autóipari és a banki szektor cégeinek a részvényei voltak.

Csökkent az olajár
Kora délután 11 napi mélypontra csökkent az olajár, a Brent olajfajta hordónkénti jegyzése ekkor 50 dollár alá esett. Európai tőzsdezáráskor – 17.30 órakor – az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 6 cent (0,12 százalék) csökkenéssel 50,48 dolláron állt.

Itthon is felejthető volt a kereskedés

A részvénypiac forgalma 10,6 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek a pénteki záráshoz képest. Cinkotai Norbert, a KBC Equitas elemzője szerint a nemzetközi hangulat nyomta rá a bélyegét a BUX-indexre. A vezető részvények közül leginkább
az OTP-t viselte meg a hétfői kereskedés.

Aggodalmak a Brexit miatt
Az elemző szerint a Nagy-Britanniának az Európai Unióból való kilépéséről szóló közelgő népszavazással kapcsolatos félelmek felerősödése és az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) esetleges kamatemelése nyugtalanította leginkább a befektetőket.

Sinka Csaba, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint a régiós indexek közül a magyar és a cseh különösen gyenge volt, mindkét piac több mint 2 százalékos mínuszban zárt. Ezáltal a magyar és a cseh régiós piac is alulteljesítette a nyugat-európai tőzsdék nagy részét.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Sinka Csaba arra is rámutatott, hogy a blue chipek közül az elmúlt napok eredményeit tekintve a Richter-papírok jelentősen estek, ugyanis a részvény a múlt héten szerdán elért 5700 forintról, 5285 forintra gyengült hétfőn.

Így zártak a részvények

A Mol 395 forinttal, 2,40 százalékkal 16 035 forintra csökkent, 1,6 milliárd forintos forgalomban.

Az OTP-részvények ára 224 forinttal, 3,34 százalékkal 6486 forintra esett, forgalmuk 5,3 milliárd forintot tett ki.

A Magyar Telekom árfolyama 6 forinttal, 1,36 százalékkal 436 forintra gyengült, forgalma 447,8 millió forint volt.

A Richter-papírok árfolyama 135 forinttal, 2,49 százalékkal 5285 forintra csökkent, a részvények forgalma 3,1 milliárd forintot ért el.

A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1671,79 ponton zárt hétfőn, ez 18,06 pontos, 1,07 százalékos csökkenés a pénteki záráshoz viszonyítva.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.